Google+
2017 Uluslararası Müzeler Günü

2017 Uluslararası Müzeler Günü

Uluslararası Müzeler Konseyi (ICOM), bütün müzeleri, 18 Mayıs 2017 Perşembe günü “Uluslararası Müzeler Günü‘nü kutlamaya davet ediyor.

Uluslararası müzeler günü 2017’nin teması ise, “Müzeler ve Tartışılan Tarih: Müzelerde Konuşulmayanı Dile Getirmek”

 

ICOM’un konuyla ilgili basın bülteninin çevirisi:  

 

18156672_1307369082681419_8168157073964390715_o“Bu tema topluma yararlı olmak için çalışan, insanlar arasında barışçıl ilişkileri desteklemede merkez haline gelen müzelerin rolüne odaklanıyor. Ayrıca tema, tartışmalı bir tarihin kabulünün, bir bayrak altında uzlaşılmış ortak bir gelecek hayal etmek için ilk adım olduğunun da altını çiziyor.

 

2017 Uluslararası Müzeler Günü, “Müzelerde Konuşulmayanı Dile Getirmek” temasını seçerek, insan ırkının doğasında var olan tartış
malı geçmişlerin anlaşılamayan yönlerinin kavranmasını göz önünde bulunduruyor. Arabuluculuk ve çoklu bakış açıları üzerinden travmatik geçmişlere değinerek, aynı zamanda müzeleri barış içinde aktif bir rol oynamaya teşvik ediyor.

 

 

Dünyadaki tüm kültür kurumlarını, tabulaşmış konuların ötesinde ve üzerinde, birbirimizi daha iyi anlamaya yönelik bir gelecek vizyonunu mümkün kılacak bağlantı noktalarına odaklanacak bu kutlamaya katılmayı davet ediyoruz.”

İngilizce basın bültenine buradan ulaşabilirsiniz.

 

ICOM Uluslararası Müzeler Günü nedir?

ICOM, 1977 yılından beri, müze topluluklarını bir araya getirmek amacıyla, her yıl yeni bir tema ile “Uluslararası Müzeler Günü” düzenliyor.

Belirlenen temalar aracılığıyla müzelerin, toplumun gelişiminine hizmet veren kurumlar olarak, ziyaretçileriyle bağ kurabilecekleri yaratıcı etkinlikler ve aktiviteler planlamaları hedefleniyor.

Uluslararası Müzeler Günü, her yıl 18 Mayıs günü, haftası ve/veya hafta sonunda yapılan etkinliklerle kutlanmaktadır.

 
* ICOM’un konuyla ilgili İngilizce bülteninden Türkçe’ye çevirisini yapan B. Özge Aksu’ya teşekkürlerimizle…

Hakkında MMKD

Türkiye'de müzecilik platformu // bilgi@mmkd.org.tr

Yanıt ver

E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.İşaretli alanları doldurmak zorunludur *

*

Yukarıya çık