Google+

2019 Uluslararası Müze Günü Mesajı

Uluslararası Müzeler Birliği’nin (ICOM) Başkanı Suay Aksoy, 18 Mayıs Uluslararası Müze Günü ve haftasını kutlamak amacıyla bir mesaj yayınladı. Aksoy, mesajında bu yılın teması olan “Kültürel Merkezler Olarak Müzeler: Geleneğin Geleceği” konusuna değindi. Mesajın tamamını sizlerle paylaşıyoruz:

 

 

 

 

 

 

Müzeler Günü Kutlu Olsun!

Uluslararası müzeler topluluğu, 1977’den beri her yıl olduğu gibi bu yıl da 18 Mayıs günü ve haftasında, Uluslararası Müze Gününü kutlamak için bir araya gelmektedir. Eşsiz bilgi, yaratıcılık ve ilham mekanları olan müzeleri kutlamak için tüm dünyada binlerce etkinlik ve aktivite organize edilmektedir. 

Bu yıl ICOM, “Kültürel Merkezler Olarak Müzeler: Geleneğin Geleceği’ başlığını önermiştir. Başlık gelecekte müzelerin topluluklarımız için oynayacağı önemli rol hakkında fikir vermektedir. Müzeler geçmişimize anlam katmaktadır ve bugünümüzü anlamlı kılmaktadır. Bizlere geleceğimizi inşaa edebileceğimiz güvenli bir alan oluşturmaktadır. Sonuç olarak müzeler toplama ve sergileme gibi esas misyonlarını korurken, sosyal değişimin elçisi olabileceklerinin farkına varmaya başlamıştır. Bugün müzeler bu güçlerinin daha fazla farkındadır.

Bununla birlikte bu kutlama sadece müzeler ile ilgili değil, aynı zamanda müzeseverler, müzeleri nadiren ziyaret edenler ve müzelere hiç ayak basmayanlar da dahil olmak üzere bütün toplumla ilgilidir. Toplulukları bir araya getiren bağların güçlendirilmesi ve yenilerinin kurulması ile ilgilidir. Geleneklerimizin, tarihlerimizin ve kollektif hafızamızın kutlamasıdır. Bizi bir araya getiren farklılıklarımızı dolayısıyla büyüleyici çeşitliliğimizi keşfetmemiz için bir fırsattır.

ICOM’un uluslararası ağı adına bu 18 Mayıs’ta herkesi bu kutlamaya katılmaya davet ediyoruz. Kim olursanız olun, nereden geliyorsanız gelin, müzeler bugün ve gelecekte sizler için açık olacak.

Suay Aksoy

ICOM Başkanı

 

Mesajın İngilizce bültenine ulaşmak için tıklayınız:

ICOM Uluslararası Müzeler Günü nedir?

ICOM, 1977 yılından beri, müze topluluklarını bir araya getirmek amacıyla, her yıl yeni bir tema ile “Uluslararası Müzeler Günü” düzenliyor. Belirlenen temalar aracılığıyla müzelerin, toplumun gelişiminine hizmet veren kurumlar olarak, ziyaretçileriyle bağ kurabilecekleri yaratıcı etkinlikler ve aktiviteler planlamaları hedefleniyor. Uluslararası Müzeler Günü, her yıl 18 Mayıs günü, haftası ve/veya hafta sonunda yapılan etkinliklerle kutlanmaktadır.

Hakkında MMKD

Türkiye'de müzecilik platformu // bilgi@mmkd.org.tr

Yanıt ver

E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.İşaretli alanları doldurmak zorunludur *

*

Yukarıya çık