Google+

2019 Uluslararası Müze Günü

Uluslararası Müzeler Konseyi (ICOM), bütün müzeleri, 18 Mayıs gününü ve haftasını “Uluslararası Müze Günü” olarak kutlamaya davet ediyor.

Kültürel bir değişim, kültürlerin zenginleştirilmesi ve topluluklar arası karşılıklı anlayış, işbirliği ve barış olduğu konusunda farkındalık yaratmak amacıyla müzelerin etkinlik ve aktivitelerini tanıtmalarına fırsat sağlayan Uluslararası Müze Günü (IMD), 1977 yılından beri her yıl bir tema ile kutlanmaktadır. 

Bu yılın teması “Kültürel Merkezler Olarak Müzeler: Geleneğin Geleceği” olarak belirlendi.

  
ICOM’un konuyla ilgili basın bülteninin Türkçe çevirisi:  
 
2019 Uluslararası Müze Günü, topluluklarında aktif aktör olarak müzelerin yeni rollerine odaklanacak.
 
Müzelerin toplumdaki rolü değişiyor. Bir zamanlar durağan kurumlar olan müzeler, kendilerini daha interaktif, izleyici odaklı, topluma yönelmiş, esnek, adapte olabilen ve hareketli bir hale getiriyorlar. Müzeler, yaratıcılığın bilgi ile birleştiği, ziyaretçilerin de beraber üretebildiği, paylaştığı ve birbirleriyle etkileşimde olduğu platformlar olarak işlev gören kültürel merkezlere dönüşüyor. Bu sebeple 2019 Uluslararası Müzeler Günü teması “Kültürel Merkezler Olarak Müzeler: Geleneğin Geleceği” olarak seçildi
.

Uluslararası Müzeler Günü Teması

Toplama, koruma, iletişim, araştırma ve sergileme olan öncelikli görevlerini korurken müzeler, hizmet ettiği toplumlarla daha yakın olmak için yöntemlerini değiştirdiler. Bugün çağdaş sosyal meselelerle ve anlaşmazlıklarla mücadelede yenilikçi yollar arıyorlar. Yerel olarak hareket ederek, müzeler de bugünün toplumunun zorluklarını proaktif olarak karşılamaya çalışarak küresel sorunları savunabilir ve yatıştırabilir. Toplumun kalbindeki kurumlar olarak, müzelerin kültürler arası diyalog kurma, barışçıl bir dünya için köprüler kurma ve sürdürülebilir bir gelecek tanımlama gücü vardır. Müzeler kültürel merkezler olarak giderek rollerini arttırdıkça, koleksiyonlarını, tarihlerini ve miraslarını onurlandırmak için yeni yollar buluyor, gelecek nesiller için yeni anlamlar yaratacak gelenekler yaratıyor ve küresel düzeyde giderek daha çeşitli ve çağdaş bir izleyici kitlesinin ilgisini çekiyorlar. Müze teorisi ve pratiği üzerinde derin bir etkisi olacak olan bu dönüşüm, müze profesyonellerini de müzelerin değerini yeniden düşünmeye ve çalışmalarının doğasını tanımlayan etik sınırları sorgulamaya zorluyor. Bir zamanlar topluluk için bir odak noktası ve küresel bir ağın ayrılmaz bir parçası olan müzeler, yerel toplulukların ihtiyaçlarını ve görüşlerini küresel bir bağlama dönüştürmek için bir platform sunuyor.

Uluslararası Müzeler Günü

Uluslararası Müze Günü’nün (IMD) amacı, müzelerin kültürel bir değişim, kültürlerin zenginleştirilmesi ve topluluklar arası karşılıklı anlayış, işbirliği ve barış olduğu konusunda farkındalık yaratmaktır. 1977’den bu yana her 18 Mayıs’ta ICOM, dünyadaki etkinlik ve aktiviteleri tanıtmak üzere Uluslararası Müze Günü’nü düzenledi. 2018 yılında, bu eşsiz kutlamaya 158 ülke ve bölgeden binlerce müze katıldı.

İngilizce basın bültenine buradan ulaşabilirsiniz.

 

* Bültenin Türkçe’ye çevirisini yapan B. Özge Aksu’ya teşekkürlerimizle…

Hakkında MMKD

Türkiye'de müzecilik platformu // bilgi@mmkd.org.tr

Yanıt ver

E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.İşaretli alanları doldurmak zorunludur *

*

Yukarıya çık