Google+

23. ICOM toplantısından Türkiye müzeciliği için sevindirici haber

Üç yılda bir düzenlenen, uluslararası müzeler camiasını önceden belirlenen bir temanın etrafında buluşturan ICOM Genel Konferansı’nda bu yıl “Müzeler (Hafıza + Yaratıcılık) = Sosyal Değişim” tartışıldı. Türkiye’den müzebilimcilerin de katıldığı Komite Toplantıları ve Açık Forum tartışmalarıyla birlikte ICOM Genel Kurulu seçimleri de yapıldı. ICOM’un 115 ülkede bulunan Milli Komitelerinin Başkanları ile 32 Uluslararası Komitesinin Başkanlarından oluşan Danışma Kurulu başkanlığı için yapılan seçimin birinci turunda üç aday arasında en yüksek oyu alan Suay Aksoy, ikinci turda da büyük farkla seçimi kazanarak ICOM Danışma Kurulu’na Başkan seçildi. Başkanlık göreviyle birlikte, ICOM Yürütme Konseyi’ne ve Bölgesel Birlikler Yönetim Kuruluna da üye olarak girmiş oldu.

ICOM Rio 2013

Aksoy’un ICOM yönetişimi içinde faaliyet göstermesi 2007’de Viyana Genel     Konferansı’nda ICOM Uluslararası Kent Müzeleri Komitesi CAMOC’un       Yönetim Kuruluna seçilmesiyle başladı. 2010’da Şanghay Genel     Konferansı’nda CAMOC Başkanlığına seçildi ve halen bu görevi de sürdürmekte. Aksoy ayrıca ICOM’un 2010-2013 Stratejik Plan Komitesi’ne ve 2011-2013 döneminde ICOM Tüzük ve Kuralları Çalışma Grubu’na atanarak görev yaptı.

Türkiye’de kültürel miras yönetimi ve müzelerin geleceği için de önemli bir görev üstlenen Suay Aksoy’u, uluslararası müzecilik camiasındaki bu başarısından dolayı Müzecilik Meslek Kuruluşu Derneği olarak tebrik ediyoruz!

Suay Aksoy Suay AKSOY

İstanbul 2010 AKB Ajansa Kültürel Miras ve Müzeler Direktörü olarak görev alan Suay Aksoy, ülke müzeciliği açısından önemli projelerin geliştirilmesi ve gerçekleştirilmesine öncülük etti. Müzecilik Meslek Kuruluşu Derneği kurucu üyeleri arasında yer aldı ve 2011-2013 döneminde derneğin ilk Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev üstlendi. Halen Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Müze Yönetimi ve Boğaziçi Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatı Bölümü’nde Kültürel Miras ve Müzeler dersleri vermeye devam etmektedir.

 

Hakkında MMKD

Türkiye'de müzecilik platformu // bilgi@mmkd.org.tr

Yanıt ver

E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.İşaretli alanları doldurmak zorunludur *

*

Yukarıya çık