Google+
“8. Çanakkale Müzeler Buluşması” için çağrı

“8. Çanakkale Müzeler Buluşması” için çağrı

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi, Mart 2016’da yapılacak “8. Çanakkale Müzeler Buluşması” için hazırlıklara başladı. Bu senenin teması “ Müzeler ve Müzecilik Çalışmalarında Telif Hakları ” olarak belirlendi. Bu kapsamda, etkinliğin yürütücüsü ve Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi Koordinatörü Cevat İnce, MMKD üyeleri ve takipçilerini etkinlikte deneyim ve görüşlerini paylaşmaya davet ediyor. Konuşma özetleri en geç 9 Ocak Cuma gününe kadar bilgi@canakkalekentmuzesi.com adresine gönderilebilir.

—-
Değerli Dostlar,

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’mizin  kuruluşundan [06 Mart 2009] bu yana her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen etkinlikler kapsamında bu yıl sekizincisini gerçekleştireceğimiz “Çanakkale Müzeler Buluşması”nın bu yılki teması “ Müzeler ve Müzecilik Çalışmalarında Telif Hakları ” olarak planlanmaktadır. Bundan önceki yıllarda gerçekleştirmiş olduğumuz buluşmalarda da olduğu gibi bu yılki buluşmamızın da ana amacı: farklı üniversite ve kurumlarda görev yapan uzman ve akademisyenlerin katılımı ile öncelikle yerel müzelerin kapasite ve ortak iş yapma yeteneklerini artırmanın yanı sıra ulusal ve uluslar arası müzeler ve bilim kurumları ile de iletişim içinde bilimsel sonuçlara ulaşmak ve buluşma sonuçlarını, müzemiz süreli yayını FETVA dergisinde yayımlayarak bir doküman oluşturarak kamu oyu ile paylaşmaktır.

Bu kapsamda bu yıl düzenlenecek etkinlik için seçilmiş olan konu başlığımız “ Müzeler ve Müzecilik Çalışmalarında Telif Hakları” başlığı kapsamında gerçekleştirilen ön görüşmelerde bu konuda her müzecinin yaşadığı farklı deneyimler ve problemler olduğu buna karşılık kapsamlı bir literatür rastlanamamıştır. Bu yılki Çanakkale Müzeler Buluşması, Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivinin toplantı salonunda 5-6 Mart 2016 (Cumartesi ve Pazar günleri olmak üzere) iki günlük bir etkinlik olarak tasarlanmıştır.

Buluşmanın ilk günü kavramsal sunuşlar ile deneyimlerin paylaşılması, ikinci günü ise düzenlenecek form ile kişisel deneyimlerin mevcut mevzuatlar ile olan ilişkilerin müzakere edilerek genel bir durum tespiti yapılması hedeflenmektedir. Her buluşmada olduğu gibi çalışmaya katılan davetli uzman ve akademisyenlerin yol ve konaklama giderleri buluşma bütçesinden karşılanmaktadır. Bu güne kadar düzenlenen etkinliklerimizde yöntem olarak belirli bir akademik toplantı formatına (panel sempozyum vb.) bağlı kalınmak yerine daha esnek ve samimi bir ortam içinde gerçekleştirilmesi hedeflenmiştir. Çalışma sürecinde de elde edeceğimiz çıktının içeriğinden daha çok, belirlenen buluşma başlığının dair birikimlerin birlikte müzakere edilerek bilgi ve deneyimlerin zenginleşmesi önemsenmiştir. Özellik ile beş müzeye sahip bir taşra kentinde ulusal ve uluslar arsı deneyime sahip arkadaşlar ile bir arada olmanın bizlere kattığı artı değer tüm üst söylemleri geride bırakacak kadar önemsediğimiz ikinci önemli değerdir. Tüm bunların yanı sıra daha uzun soluklu çalışmalara altlık oluşturacak heyecanın yaratılması ve yeni buluşma ve çalışmalara dönüşmesi ise birlikte başarmanın ana çıktısı olarak değerlendirilmiştir. Bu bakış ile de katılımcı arkadaşların yalnızca deneyimlerini paylaşıyor olması dahi hepimiz için önemli bir kazanç olarak görülmektedir. bu sene ki buluşmamızda da düşündüğümüz yöntem ilk gün öğleden önce kavramsal çerçeveyi oluşturacak sunumların paylaşılması.Öğleden sonra ise deneyimlerin paylaşılması.

İkinci gün ise ilk günün genel bir değerlendirmesi ile forum gerçekleştirilmesi düşünülmüştür. Bu bağlamda; “Müzelerde ve Müzecilik Uygulamalarında Telif Hakları” başlığı ile ilgili mevzuatlarda yer alan hukuki bilgileri üzerine çalışma yapmış yada uygulamadan gelen tecrübelerini toplantıya aktaracak arkadaşlar ile bilgi paylaşımı ve koordinasyonda katkılarınız ile buluşmayı zenginleştirmeniz dileği ile…

Cevat İnce
Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi Koordinatörü

Hakkında MMKD

Türkiye'de müzecilik platformu // bilgi@mmkd.org.tr

Yanıt ver

E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.İşaretli alanları doldurmak zorunludur *

*

Yukarıya çık