Google+

ABD Müzeleri İstanbul Modern’de Konuşmaya Devam Ediyor

whitney-museum

İstanbul Modern’in ABD’den önemli müze profesyonellerini İstanbul izleyicisiyle buluşturan Müzeler Konuşuyor: Konuğumuz Amerika serisi devam ediyor. 

Müzeler Konuşuyor serisi 21 Ekim Salı günü 19.00‘da Whitney Amerikan Sanatı Müzesi‘nden Adam D. Weinberg’i (Alice Pratt Brown Direktörü) ağırlıyor. Weinberg, konuşmasında Whitney Amerikan Sanatı Müzesi’nin yeni bina projesini ele alacak.

Whitney Amerikan Sanatı Müzesi, heykeltıraş Gertrude Vanderbilt Whitney tarafından, Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan ve yapıtlarını çok zor şartlar altında sergilemeye ve satmaya çalışan Amerikalı sanatçıların yararına kuruldu.  Bu sanatçıların karşı karşıya kaldığı zorlukları gören Whitney, sanatçıların yapıtlarını satın alarak sergilemeye başladı ve 1907’den 1942’deki ölümüne kadar Amerikan sanatının en önde gelen hamisi oldu. Whitney, 1914’te New York şehrinin Greenwich Village semtinde kurduğu Whitney Stüdyosu’nda geleneksel sanat akademileri tarafından çalışmaları göz ardı edilen, halen hayattaki Amerikalı sanatçıların sergilerini düzenledi. Whitney Amerikan Sanatı Müzesi ise 1930’da kuruldu ve 1931’de Greenwich Village’da, 8. Sokağın batı tarafında kuruldu. Müze 1954’te 54. Sokağın batı tarafındaki genişletilmiş mekânına kavuştu. 1963’te bu binaya da sığamayan müze, Madison Caddesi 75. Sokaktaki günümüzdeki mekânına geçti. Marcel Breuer tarafından tasarlanan bu yapı, 1966 yılında açıldı. 2011’de ise aşağı Manhattan’ın Meatpacking semtinde Whitney Müzesi’nin yeni binasının temeli atıldı. Bu yeni bina, müzenin Sekizinci Sokaktaki ilk mekânından sadece birkaç blok ötededir.

Adam D. Weinberg, Alice Pratt Brown Direktörü olarak görev yaptığı Whitney Amerikan Sanatı Müzesi’nin, Renzo Piano tarafından tasarlanmış ve 2015 yılı bahar aylarında açılması planlanan yaklaşık 18.500 metrekarelik yeni binasıyla ilgili planları paylaşacak. Weinberg, ufuk açıcı koleksiyon ve program çalışmalarıyla geçen 80 yıllık görkemli tarihinden hareketle Whitney Müzesi’nin geleceği üzerine konuşacak. Müze, esnek birçok sergi ve program alanıyla birlikte, eğitim ve araştırma çalışmalarına tahsis edilmiş bölümler içeren çarpıcı yeni mekanında, ana misyonunu her zamankinden farklı bir şekilde icra edecek. Çığır açıcı sergi faaliyetlerine ek olarak, modern ve güncel Amerikan sanatına ilişkin emsalsiz koleksiyonu ilk kez bu denli kapsamlı bir şekilde gözler önüne serecek.  (İstanbul Modern intenet sitesinden )

Müzeler Konuşuyor: Whitney Amerikan Sanatı Müzesi’nin Yeni Bina Projesi
Adam D. Weinberg, Alice Pratt Brown Direktörü, Whitney Amerikan Sanatı Müzesi
21 Ekim Salı, 2014, 19.00

Etkinlik ücretsizdir.
Simültane çeviri olacaktır.

Görsel: NYCEDC

Hakkında MMKD

Türkiye'de müzecilik platformu // bilgi@mmkd.org.tr

Yanıt ver

E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.İşaretli alanları doldurmak zorunludur *

*

Yukarıya çık