Google+
Acil Durum: Müze Güvenliği

Acil Durum: Müze Güvenliği

ACİL DURUM: MÜZE GÜVENLİĞİ*
Canan Cürgen, Müze Uzmanı-Sait Faik Abasıyanık Müzesi Yöneticisi

*Bu yazı Haziran 2014 tarihinde Güvenlik Yönetimi dergisinde yayımlanmıştır.

ÖZET:

Son on yılda Dünya depremler, seller, tsunamiler, iç savaşlar ve terör eylemleri, kasırgalar, nükleer patlamalar ve benzeri pek çok afetle karşı karşıya kalmış, maddi ve manevi ağır hasarlar, büyük can kayıpları yaşanmıştır. Deprem kuşakları üzerinde bulunan ülkemizde de yakın geçmişte çok büyük ve yıkıcı iki deprem yaşanmıştır.

Müzeler açısından baktığımızda durum “afet” olarak nitelendirilen doğa ve insan kaynaklı tehditlere karşı alınabilecek tedbirleri planlamak ve uygulamaya her an hazır olmaktır. Müzebilim alanında “Önleyici Koruma” adı altında yürütülen “Acil Durum Planmaları”; deprem, sel, terör eylemleri, iç savaş ve benzeri afetlerin yıkıcı etkisinin hafifletilmesinde, olası tehlikelere karşı önceden hazırlıklı olmak noktasında büyük önem taşımaktadır. Doğru bir planlama ve durum tespiti, karşılaşılacak olan olası bir tehlikeyle başa çıkmanın temel hareket noktasıdır.

Müzelerin temel varlık nedeni olan kültürel mirasın korunması ve sürdürülebilirliğinin sağlanması bakımından önemli bir gereksinim olan Müze Güvenliği, doğa ve insan kaynaklı tehlikelerin her an bilincinde olarak yapılması gereken Acil Durum Planlamaları kapsamında ele alınmalıdır. Müzelerin, geçmişin bilgisini bugünle birleştirip geleceğe taşımak noktasındaki temel misyonlarından hareketle, kültürel mirasın sürdürülebilirliğinin müze ve koleksiyonlarının fiziksel sürdürülebilirliği açısından da sağlanmasının gerekliliğine dikkat çekmek, bu yazının hareket noktasını oluşturmaktadır.

PDF Olarak Görüntüle

Hakkında MMKD

Türkiye'de müzecilik platformu // bilgi@mmkd.org.tr

Yanıt ver

E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.İşaretli alanları doldurmak zorunludur *

*

Yukarıya çık