Google+

Adalılar, Kent Müzesi Geçici Sergi Alanı’na ve Adaevi’ne sahip çıkıyor

Adalılar, 1 Haziran Pazar günü Büyükada’daki Adaevi’nde bir araya geldi. Adalar Vakfı ve Adaevi tarafından düzenlenen toplantıda, Adaevi tarafından 4 yıldır kullanılan mekânın, Adalar Belediyesi’nin ani kararıyla Belediye’nin kontrolüne geçirme talebi görüşüldü.

adaevi-3

30 Mart 2014 yerel seçimlerinde göreve gelen CHP’li Adalar Belediyesi’ni temsilen toplantıya Adalar Belediyesi Başkan Yardımcısı katıldı ve kararın hukuki açıklamasını yapmak istedi. Ancak Adalılar, geçen Belediye yönetimi tarafından tahsis edilen ve özerk yönetim çatısı altında bugüne kadar 1000’den fazla etkinlik düzenleyen Adaevi’nin neden boşaltıldığını ve Belediye olarak burayı nasıl kullanmayı düşündüklerini sordular. Belediye Başkan Yardımcısı’nın verdiği yanıtların Adalı dinleyicileri tatmin etmediği görüldü.

Adalar Vakfı Başkanı Halim Bulutoğlu’nun toplantıda alınan karara uyacaklarını belirtmesi üzerine Adalılar, Adaevi’nin durumunun bir an önce netlik kazanması için eylem başlatmaya ve Adaevi’nin bahçesinde çadır kurarak nöbet tutmaya karar verdiler.

Adalılar herkesi eylemlerini desteklemek üzere Adaevi’ne çağırıyor. Adaevi Dostları tarafından başlatılan imza kampanyasına buradan katılabilirsiniz.

MMKD üyesi ve Adalar Müzesi Küratörü Deniz Koç, Cumartesi günü yapılan toplantıya katıldı ve öne çıkan tartışma başlıklarını ve notlarını MMKD için yazdı. ***

Adalılar, Kent Müzesi Geçici Sergi Alanı’na ve Adaevi’ne sahip çıkıyor…

Adalar’ın yeni belediye başkanı Sayın Atilla Aytaç ve diğer belediye yöneticilerinin İstanbul’un ilk ve tek kent müzesine sahip olmaları, kent müzesinin bugüne kadar Türkiye’de ve dünyada başka yerlerde nasıl dikkat çeken, övgü ve ödül alan bir müze olduğunu görmek anlamak için kendilerine hiç zaman tanımadan hızla Müze hakkında yanlış kararlar alıp adım atmaları Adalılar tarafından tepkiyle karşılandı.

adaevi-1

Bir kentin yerel yöneticisi olmak için sanırım sadece orada yaşamak yeterli olmuyor. Yaşarken müzesine ziyarete bile gelmemiş, açtığı onlarca tematik süreli serginin bir tanesini bile dikkatle zaman ayırarak gezmemiş, Müze kalıcı sergilerinde saatlerini geçirip  veritabanlarını, etkileşimli videoları, filmleri izlememiş, arşivini karıştırıp, kütüphanesine girmemiş, Adaevi’nin 1200 etkinliğine gelemese de neler olduğuna bile bakacak zaman bulamamış olmak belki Belediye Başkanı seçilmeden önce olmaz da yine de kabul edilebilir desek dahi, seçimlerden sonra büyük bir keyifle bunların tümüne kendisi ve ekibinin zaman ayırmasını tavsiye ve teşvik eden bir Başkan görmek isteriz Adalar’da.

Belediye’nin yeni yönetiminin yerel yöneticilik, birlikte yönetim, yönetişim anlayışı ile onlara oy veren ve seçim öncesi sözlerine inanan Adalar Müzesi/ Adaevi destekçilerinin yönetişim anlayışı birbirinden çok farklı. Dileriz bu kontrolcü ve yasakçı zihniyet Adalar’a yakışan bir anlayışa hızla ulaşır.

adaevi-4

Adalar Belediyesi Başkan Yardımcısı Sayın Mahmut Hocamızın anlattığına göre Belediye Adalar Müzesi’nin Geçici Sergi Alanı’nı bütün sivil toplum kuruluşlarının Belediye’ye isimlerini ve yapmak istedikleri etkinliğin gününü konusunu yazdırarak randevu-sıra-ve onay mekanizması için kullanması için Müze’ye sınırlı olarak kullandıracaklarını anlattı. Belediye’nin basın ve kültür işlerinden çalışanların Sergi mekanına ofislerini taşıyarak burayı yönetmelerinin daha doğru olduğunu, kültürel etkinliklerin en iyisini Belediye’nin yapabileceğini uzun uzun anlattı.

Adalılar ise şu soruları sordu;

Belediye’nin konuyla görevlendirilecek çalışanları etkinlik planlamasını nasıl yapacak?

Yeşil sahada saatli yer alır gibi STK ismi ve etkinlik ismi yazdırmak sıramızı beklemek bu çağda nasıl bir kültür yönetimi politikasıdır?

Adalılar ve Belediye yöneticileri olarak etkinliklerin içerikleri, katılımcı takip sayıları, Müze’nin sergileri hakkında bilginiz var mı? Bilgi almak için kimlerle konuştunuz? Hangi etkinlik ve sergileri izlediniz ki yetersiz olduğuna karar verdiniz?

Adalar Müzesi’nin yerel yönetim, stk, üniversite, uzman, akademisyen, yerel halk işbirliği ile kurulan ve çalışan bir yapı olarak kaç kez üniversitelerde ders konusu olduğunu, birçok ülkede sunumlarda kuruluş ve işletme modelinin iyi örnek olarak anlatıldığını biliyor musunuz?

Adalar Müzesi’nin kuruluşunda ve varlığını sürdürmesinde destek olan stk’lar, üniversiteler ve akademisyenlerin kimler olduğunu biliyor musunuz?

Adalar Müzesi’nin bugüne kadar kaç sergi açtığını, kaç sözlü tarih görüşmesi yaptığını, kaç Adalı’nın bağışları ile devam ettiğini, yaptığı saha araştırmalarını, belgesel filmleri, kitapları tanıyor musunuz? Bunlara şöyle bir bakacak zamanınız oldu mu?

Adalar Müzesi’nin bir kent müzesi olduğunu biliyor musunuz?

Kent müzelerinin ana konusunun bulunduğu yerde yaşayan insanlar, doğal varlıklar, tarihi ve kültürel yapının, dün bugün ve gelecek için çalışılması, anlatılması, korunması, aktarılması olduğunu biliyor musunuz?

Yerel yönetimler olarak Belediyelerin kent müzelerinin asıl ev sahipleri, sürdürülebilirliğini desteklemekle sorumlu en önemli kurumlar olduğunu biliyor musunuz?

Dünya’nın herhangi bir yerinde  Adalar Belediyesi’nin yaptığı gibi işbaşına gelişinin 40. gününde,  yapılması gereken onca görev dururken gözbebeği gibi koruması gereken kent müzesine yasak getirdiği başka bir örnek olmadığını biliyor musunuz?Bir Belediye Başkanı olarak Adalar için gelecek senaryoları isimli kalıcı bir sergi bölümü olan Müzenizin bu bölümünün ne amaçla kurulduğunu biliyor musunuz?

Adalar’da başka Müzelerin kurulması, kültürel faaliyetlerin daha canlanması için Adalılar’ın ortak aklına ve emeğine ihtiyacınız olduğunu biliyor musunuz?

Adalar Müzesi sergi alanında başka hangi stk’lar ne tür etkinlikler yapmak için size baskı yapıyor? Neden bu soruya yanıt vermiyorsunuz?

Ne mutlu başka gönüllüler de varsa, faaliyet yapacak alan bulamadıkları için size gelmişlerse, neden bu insanlarla bizleri Müzeyi buluşturmadınız?

Ben bilirim, ben yaparım, en iyisini planlarım, müze yapılacaksa sergi yapılacaksa ona da ben karar veririm kontrolcülüğü ve iş bilmezliğinin Adalar’a yakışmadığını görmüyor musunuz?

1 Haziran toplantısına katılmayarak Adalılar’ı ne kadar üzdüğünüzü biliyor musunuz?

1 Haziran toplantısını Müze’ye teşekkür ettiğiniz, gurur duyduğunuz, imkanlarını nasıl geliştirebiliriz diye hep birlikte tartışmak için bizleri topladığınız bir etkinlik şeklinde organize etseydiniz ne harika bir adım atmış olacaktınız bunu görebiliyor musunuz?

Gözbebeğimiz İstanbul’un incisi Adalar’ın tarihine ve ruhuna haksızlık edildiğini görüyor musunuz?

Seçilmeden önce imzaladığınız sözleşmede yazanları hatırlıyor musunuz?

 

Görseller: Adalar Müzesi

Hakkında MMKD

Türkiye'de müzecilik platformu // bilgi@mmkd.org.tr

Yanıt ver

E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.İşaretli alanları doldurmak zorunludur *

*

Yukarıya çık