Google+
“Arkeolojik Park Nedir, Ne değildir? Örnekler ve Olasılıklar” Forum Değerlendirmesi

“Arkeolojik Park Nedir, Ne değildir? Örnekler ve Olasılıklar” Forum Değerlendirmesi

Arkeologlar Derneği İstanbul Şubesi, 14 Nisan 2016’da, “Arkeolojik Park Nedir, Ne Değildir? Örnekler ve Olasılıklar” başlıklı bir forum düzenledi. Arkeologlar Derneği Başkan Yardımcısı ve İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeynep Kuban’ın moderatörlüğünü yaptığı foruma, Zeynep Eres Özdoğan, Sinan Omacan ve Alessandra Ricci konuşmacı olarak katıldı.

İstabul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zeynep Eres Özdoğan, arkeolojik alan, Arkeopark, sit alanı, ören yeri, ve arkeolojik kalıntılar hakkında bilgiler verdi.

Koç Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi ve Küçükyalı Arkeopark Projesi Bilimsel Danışmanı Dr. Alessandra Ricci, konuşmasında, Küçükyalı Arkeopark Projesi’nde gerçekleştirdiği çalışmaları anlattı.

Öte yandan Ricci, İtalya’da arkeolojik alanlarla ilgili düzenleme yapılırken, bütün arkeolojik alanların birbiriyle bağlantılı olarak düşünüldüğünü ve ziyaretçiler için bu alanlara kolay ulaşım sağlandığını vurguladı.

Küçükyalı Arkeopark Projesi’nde mimari tasarım işlerini üstlenen Atölye Mimarlık’tan Sinan Omacan, dünyada ve Türkiye’de Arkeolojik alanlarda mimari öğelerin nasıl kullanıldığı hakkında bilgiler verdi. Omacan, İstanbul’daki Arkeolojik alanlar haritasını sunduktan sonra, Küçükyalı Arkeopark alanında yapılan mimari tasarımları anlattı.

Sunumların ardından katılımcılara, 8-12 yaş grubundaki çocuklar için hazırlanan “Geçmişten Geleceğe Miras Küçükyalı Arkeopark Kültürel Miras Eğitim Kitapçığı”  dağıtıldı.

Ekran Resmi 2016-05-21 20.36.53 copy

Etkinliğin soru-cevap bölümünde, konuşmacılara, Müzecilik Meslek Kuruluşu Derneği’nin,“Kapılar Müzecilere Açık Programı” Sorumlusu olarak katıldığımı belirterek, “Arkeoparklar müze midir? Arkeoparkları, akademi dünyası ve Kültür ve Turizm Bakanlığı nasıl değerlendiriyor?” sorularını yönelttim.

Zeynep Eres Özdoğan, Arkeoparkların, halka açık ve işletme mantığı içerisinde yönetildikleri durumlarda “müze” olarak kabul edilmeleri gerektiğini söyledi. Sinan Omacan, Eres Özdoğan’ın bu görüşüne katılırken, Alessandra Ricci, müzelerin statik yerler olduğunu ve bu sebeple, Arkeoparkların müze olarak değerlendirilmemesi gerektiğini savundu. Arkeologlar Derneği Başkanı Yiğit Ozar da, müzelerin kurgusal mekânlar olarak öne çıktığını ve metinler üzerinden ilerlediğini söyleyerek, Arkeoparkların müze olmadığı görüşüne katıldı.

Öte yandan, Bakanlık’ın Arkeopark/arkeolojik park kavramınlarını henüz benimsemediği ve müze olarak kabul etmediği belirtildi.

Etkinliğin moderatörlüğünü yürüten Zeynep Kuban, “Arkeoparklar müze midir?” sorusunun geniş katılımlı bir platformda tartışılmasını önererek forumu sona erdirdi.

Arkeoparkların müze statüsünde değerlendirilmesi konusunda toplantıdan çıkan sonuca ek olarak, bu konunun ICOM’un “müze” tanımı dikkate alınarak değerlendirilmesi ve konunun, alanda çalışan akademisyenlerin, uzmanların ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın da katılım sağladığı bir çalıştay kapsamında ele alınması gerektiği görüşündeyim.

 

Hakkında Betül Altıntaş

Yanıt ver

E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.İşaretli alanları doldurmak zorunludur *

*

Yukarıya çık