Google+
Avrupa’da Müze İncelemesi – 1930

Avrupa’da Müze İncelemesi – 1930

18 Temmuz 1930 tarihli Akşam Gazetesi’nin 5. sayfasındaki habere göre Halil Bey (Arkeoloji Müzesi Müdürü Halil Edhem), Avrupa’daki müzeleri incelemek üzere yurt dışına gönderilmiş. Haberin fotoğrafını koymakla yetinmek olmaz! Yazayım ki gelecekte kullanacak kişi ya da kişiler kopyala – yapıştır yapabilsin. Elbette bilimsel etik kuralları ışığında kaynak gösterileceğine yürekten inanıyorum.

Bu gazete, Ankara Üniversitesi Gazeteler Veritabanı’ndan alınmıştır. (Evet, öyle bir veritabanı var, google’lamak lazım.)

18 Temmuz 1930 tarihli Akşam Gazetesi küpürü

18 Temmuz 1930 tarihli Akşam Gazetesi küpürü

“Halil Bey Avrupa’da tetkikat yapıyor

Avrupada bulunan müzeler müdürü Halil Bey, müzeleri tetkik etmektedir. Son zamanlarda Avrupa müzelerinde eşyanın tam bir şekilde gösterilmesi için projeksiyon ile tenvirat [aydınlatma] yapılmaktadır. Haber aldığımıza göre Halil beyin avdetinden [geri gelmesinden] sonra bizim müzelerde de bu usul tatbik edilecektir.

Bundan başka Avrupa müzelerinde türk tarihine ve şark memleketlerine ait eserler vardır. Halil bey, bu eserleri de ayrıca tetkik edecektir.

Müzeler Avrupada hususi şerait (şartlar) altında idare edilir. Halil bey bu idare şekline ait bir rapor da tanzim ederek maarif vekaletine verecektir.”

Ufak bir hatırlatma. Cumhuriyet’in ilk yıllarında müzeler Maarif yani Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlılardı.

Hakkında Cihan Çolak

2002 yılında İÜ Arkeoloji Bölümü, 2009 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Müzecilik Yüksek Lisans bölümünden "Üniversite Müzeleri" teziyle mezun oldum. Üç sene aynı bölümde Araştırma Görevlisi olarak çalıştıktan sonra 2010 yılında İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Müzesi proje ekibine dahil oldum. 2013 yılında Cerrahpaşa Tıp Tarihi Müzesi envanter projesinde görev aldım. Ocak 2014 tarihinden beri de İleri Yayınlarında araştırmacı olarak çalışmaktayım. Müze-Teknoloji, müzelerin internette temsili, envanter sistemi oluşturma ve sayısal koleksiyon yönetimi alanlarında çalışmalarda bulunmaktayım.

Yanıt ver

E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.İşaretli alanları doldurmak zorunludur *

*

Yukarıya çık