Google+

Baksı Müzesi, Yılın Müzesi

Baksı Müzesi, 2014 Avrupa Konseyi Müze Ödülü’nü kazandı.

baksi-muzesi-2

Avrupa Konseyi tarafından her yıl verilen “European Museum of the Year Award (EMYA) büyük ödülüne bu yıl, Prof. Dr. Hüsamettin Koçan’ın memleketi Baksı’da kurduğu geleneksel ve çağdaş sanatları bir araya getiren Baksı Müzesi layık görüldü. Ödül, “benzersiz atmosferi, yorumlama ve sunumundaki muhayele gücü, eğitime ve toplumsal sorumluluğa yaklaşımındaki yaratıcılıkla izleyici için çekim ve memnuniyet sağlamaya en doğrudan katkıyı yapan” müzeye veriliyor. Bu yıl Türkiye’den başka müzelerin de aday olduğu bu büyük ödülün Baksı Müzesi’ne verilmesi, evrensel müzecilik değerlerine dikkat çekmesi açısından önem teşkil ediyor.

Prof. Dr. Hüsamettin Koçan’ı ve tüm müze ekibini başarılarından dolayı tebrik ediyoruz.

baksi-muzesi-1

Baksı Müzesi bu ödülü alarak uluslararası müzecilik bakışı açısından yüksek bir standarda ve yenilikçi bir içeriğe sahip olduğunu herkese kanıtladı. – Prof. Dr. Hüsamettin Koçan

Prof. Dr. Hüsamettin Koçan’ın 2014 Avrupa Konseyi Müze Ödülü’nün Baksı Müzesi için anlamını yorumladığı ve Müze’nin gelecek projelerini anlattığı röportajını buradan okuyabilirsiniz.

2010 yılında Bayburt’ta kurulan Müze’nin ilk günlerinin heyecanını ve kuruluş hikayesinin detaylarını da buradan keşfedebilir ve öğrenebilirsiniz.

Son olarak, müzede hızlı bir gezintiye çıkmak isterseniz buradan BİR SANAT VAHASI: BAKSI MÜZESİ’ne devam edebilirsiniz.

Hakkında MMKD

Türkiye'de müzecilik platformu // bilgi@mmkd.org.tr

2 Yorumlar

  1. Emeği geçen herkesi tebrik ederim. Örnek alınması gereken, başarılı bir girişimcilik örneği.

Yanıt ver

E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.İşaretli alanları doldurmak zorunludur *

*

Yukarıya çık