Google+
Bienal’de bir sinir bilimci

Bienal’de bir sinir bilimci

İstanbul’un Kültür ve Sanat Hayatında Bienal Enerjisi…

Aysun Kaynak, İstanbul Sağlık Müzesi

 

Uluslararası Multidisipliner Etkinlik

14. İstanbul Bienali 5 Eylül – 1 Kasım 2015 tarihleri arasında İstanbul’un yedi bölgesi; Boğazın Kuzeyi, Şişli, Beyoğlu, Boğaz, Kadıköy ve Adalar’da yer alan müze, galeri, tarihi yapıları ve pek çok yaşam alanında sergileme ve etkinliklerle yer alıyor.

İstanbul’un iki yakasını kaplayan bu sanat etkinliği galeri ve müzelerden taşarak, tarihi ve modern binalar yanında okullar, oteller, kütüphaneler, sokaklar, garajlar, deniz otobüsleri ve hatta balıkçı teknelerinde tüm kente yayılıyor.

Resim_5 Aynalı Kutu

Şehirde Kültür ve Sanat Forumu…

Söz Edimleri ve Söylem Biçimleri, yuvarlak masa tartışmaları, seminerler, sözlü sunumlar, dinleyicilerle söyleşiler, okuma grupları ile sanatçılar, biliminsanları, küratörler, filozoflar ve sanat aktivistlerinin de içinde yer alacağı bir forum alanı oluşturuluyor.

Çocuklar ve Gençler İçin Eğitim Programları Unutulmamış.

Bienal’de çocuk ve gençler için farklı alanlara ziyaretler yapıp etkinlikler düzenlenerek onların güncel sanata olan ilgilerini arttırma ve sanat kavramlarıyla tanışmalarını sağlama hedefleniyor.

Resim_2 Aynalı Kutu

 Hayalet Uzuv Sendromu…

İstanbul Modern ayağında karşınıza bilim ve sanat nesneleri birlikte çıkıyor. Bunlardan davranışsal nöroloji ve görsel psikofizik alanlarda yaptığı çalışmalarla tanınan sinirbilimci VİLAYANUR S. RAMACHANDRAN’ın 1993 yılında Hayalet Uzuv Sendromu’ndan mustarip hastaları için inşaa ettiği Aynalı Kutu’nun orjinal prototipi ziyaretçiyle etkileşim halinde ve oldukça dikkat çekiyor.

Aynalı Kutu Ne İşe Yarar?

Ramachhandran’ın bilimsel çalışmalarda kullandığı aynalı kutu; kişi bir uzvunu, mesela kolunu kaybettiğinde, süresiz olarak bu kayıp uzuvla ilişkili kas ağrıları ve kramplar hissetmeye devam edebilir. İçi aynalı ve iki bölümden oluşan kutu, hasta için kaybettiği kolunun yerinde olduğu yanılsamasını yaratır. Gerçek eli hareket ettirmesi hayaletin de hareket ediyormuş gibi görünmesine yol açar ve hasta belki de yıllar sonra ilk defa hayalet uzvu hareket ediyormuş gibi hisseder. Bir çok hasta bu egzersiz, hayalet kramp ve beraberindeki ağrıları gidermesini sağlar.

Bienal’de Bilimsel Araştırma

14. İstanbul Bienali çerçevesinde sanatçı Marcos Lutyens ve İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi, Davranışsal Nöroloji ve Hareket Bozuklukları Birimi öğrencileriyle ortaklaşa bir araştırma yapıyor. Birlikte, Bienal ziyaretçilerinin Annie Besant’ın düşünce-şekillerine verdikleri duygusal tepkiyi sınayacaklar.

Hakkında Aysun Kaynak

Sağlık Emekçisi, Mersin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü, İstanbul Kültür Üniversitesi Sanat Yönetimi Yüksek Lisans Programı mezunu. İstanbul Sağlık Müzesi Koordinatörü.

Yanıt ver

E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.İşaretli alanları doldurmak zorunludur *

*

Yukarıya çık