Google+

Bir müze daha mı kapatılıyor?

Hüseyin Rahmi Gürpınar Müzesi binasının kullanım hakkı Kültür Bakanlığı’ndan alınarak, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis edildi. Müzecilik Meslek Kuruluşu Derneği olarak, basında yer alan, İBB’nin binanın işlevini değiştireceği ve meslek kursları açacağı haberlerinden endişeliyiz.

Hüseyin Rahmi Gürpınar Müzesi, Heybeliada’da, değerli edebiyatçının hayatının büyük bölümünü geçirdiği ve eserlerini yazdığı evidir. Mülkiyeti İl Özel İdaresi’nde olan evin, Hüseyin Rahmi Gürpınar Müzesi’ne dönüştürülmesi için İl Özel İdaresi, Kültür Bakanlığı, Adalar Kaymakamlığı ve Adalar Vakfı işbirliği içinde çalışmış ve bu önemli müze, 13 yıl önce kente kazandırılmıştır.

Binanın Kültür Bakanlığı’nın kullanımına tahsis edilme amacı “kütüphane ve müze” olarak belirlenmiştir. Bu dönemde Kültür Bakanlığı ile Adalar Vakfı arasında yapılan süresiz protokolde de, bina yönetiminin Adalar Vakfı tarafından yürütüleceği belirtilmiştir. Ancak, 3 Temmuz 2013 tarihinde Adalar Vakfı’na yapılan tebliğe göre, binanın sahibi olan İl Özel İdaresi, binanın Kültür ve Turizm Bakanlığı’na tahsisini iptal etmiş ve kullanım hakkını İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne vermiştir. Adalar Vakfı’nın gelişmelerin takipçisi olduğu bu süreçte, binada işlev değişikliğine gidileceği ve İBB’nin meslek kursları yapmak üzere müzenin kapatılacağı bilgisi basında yer almaya başlamıştır.

Hüseyin Rahmi Gürpınar Müzesi, dünyada da pek çok örneği olan müze evlerdendir. Hatıra müzeleri özelliği taşıyan bu tür evler, içinde yaşamış tarihi kişiliğin yaşam tarzını sergileyen, kişisel eşyaları aracılığı ile, sosyal tarihin keşfedilmesine hizmet eden, yaşayan mekanlardır.

Heybeliada’nın tepesinde çamların arasında, yerli ve yabancı ziyaretçiler için daha da çekici hale getirilmesi gereken Hüseyin Rahmi Müzesi’nin kapatılarak meslek kursu yapılmaya değil, edebiyat günleri ve etkinliklerle daha da zenginleştirilmeye ve yaşatılmaya ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz.

Türkiye’de insanı ve yaşamı ilgilendiren hemen her temada müze eksikliği varken, özellikle son zamanlarda, birbirinden değerli müzelere yönelik kapatma çalışmaları, Türkiye kültürel mirası için endişe vericidir.

Müzecilik Meslek Kuruluşu Derneği basında yer alan bu haberlerin doğruluğu hakkında hem Bakanlık’tan, hem de İBB’den acil bilgi talep edecek ve konunun takipçisi olarak, gelişmeleri kamu ile paylaşmaya devam edecektir.

Müzecilik Meslek Kuruluşu Derneği
Yönetim Kurulu

Hakkında MMKD

Türkiye'de müzecilik platformu // bilgi@mmkd.org.tr

Yanıt ver

E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.İşaretli alanları doldurmak zorunludur *

*

Yukarıya çık