Google+

Bütün Müzeler Davetli! #MuseumWeek

museumweek

Müzeler ve müze ziyaretçilerini bir araya getirmeyi hedefleyen bir Twitter etkinliğini Türkiye’de duyurmak için doğru bir zaman mı?

Evet, bu sosyal mecranın aslında Türkiye ve Türkiye müzelerinin uluslararası iletişimi için de ne kadar önemli olduğunu ve kaçırdığımız fırsatları göstermesi açısından  tam da bu zamanda bu konu ele alınmalı…

Culturethemes‘in yeni teması #MuseumWeek (Müze Haftası) 24 – 30 Mart tarihleri arasında gerçekleşiyor. Kişilerle sanat, kültür, tarih ve bilimi yeni ve interaktif bir şekilde bir araya getirmeyi hedefleyen bir proje. Culturethemes’in kurucusu Mar Dixon‘ın blogundan yayınladığı bu doküman etkinliğin içeriği ve müzelere katkıları konusunda net bir bilgi sunuyor.

Twitter İngiltere, İtalya, İspanya ve Fransa’nın bir hafta sürecek olan bu girişimleri ile daha fazla kişinin müzelerle ve müzelerin potansiyel ziyaretçileri ile iletişime geçmesi hedefleniyor. Etkinlik Avrupa merkezli olarak şekillenmiş olsa da bütün müze ve müze ziyaretçilerini katılmaya davet ediliyor.

Bu hafta boyunca her gün için yeni bir etiket (hashtag) oluşturuldu. İlk etiket #DayInTheLife. Siz de bu etiketlerle Twitter üzerinden müze deneyimlerinizle ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

The Guardian etkinlikle ilgili sık sık güncellenen bir canlı blog da tutuyor.

Her güne özel belirlenen etiketler ise şöyle;

24 Mart – Hayatta Bir Gün #DayInTheLife
25 Mart – Bilgini Sına #MuseumMastermind
26 Mart-  Senin Hikayen #MuseumMemories
27 Mart – Sanatın Arkasındaki Binalar #BehindTheArt
28 Mart – Uzmanına Sor #AskTheCurator
29 Mart – Müze Selfieleri #MuseumSelfies
30 Mart – Baskı Yaratıcılığı Artırır #GetCreative

Türkiye’den Twitter’a ulaşım şu anda engelli, eğer siz de bu engeli aşabilenlerdenseniz dünyanın geri kalanı gibi siz de bu etkinliğe #MuseumWeek etiketi ve her güne özel belirlenen etiketlerle katılabilirsiniz.

Hakkında Elif Koçak

2006 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi İşletme bölümünden, 2011 yılında da aynı üniversitenin Müzecilik Yüksek Lisans bölümünden mezun oldum ve bir "Müze İşletmecisi" oldum. Tezim "Müzelerde Marka Yönetimi" üzerineydi. Çalışma hayatına, öğrenciyken, İstanbul Oyuncak Müzesi'nde atıldım, TÜRSAB İstanbul Arkeoloji Müzeleri Gelişim Projesi, Bilkent Kültür Girişimi ve İstanbul Modern Sanat Müzesi'nde devam ettim. Nisan 2012'den beri Pera Müzesi Pazarlama Programları Sorumlusu olarak çalışma hayatıma devam ediyorum.

Yanıt ver

E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.İşaretli alanları doldurmak zorunludur *

*

Yukarıya çık