Google+

Dice Kayek, Victoria and Albert Museum Jameel Prize ödülünü kazandı

Moda tasarımcısı kardeşler Ece ve Ayşe Ege’nin markası Dice Kayek, ‘Istanbul Contrast’ koleksiyonundan ‘Ayasofya’, ‘Kubbe’ ve ‘Kaftan’ isimli tasarımlarıyla, dünyanın en önemli tasarım müzesi olarak gösterilen Victoria and Albert Museum Jameel Prize ödülünü kazandı.

dice-kayek

Moda tasarımcısı kardeşler Ece ve Ayşe Ege’nin markası Dice Kayek, ‘Istanbul Contrast’ koleksiyonundan ‘Ayasofya’, ‘Kubbe’ ve ‘Kaftan’ isimli tasarımlarıyla, dünyanın en önemli tasarım müzesi olarak gösterilen Victoria & Albert Müzesi’nin Jameel Prize ödülünü kazandı. Londra’da gerçekleşen törende tasarımcı ikiliye ödülleri takdim edilirken, Dice Kayek markası bu onura layık olan ilk moda evi oldu.
Markanın tasarımlarıyla diğer finalistlerin eserleri, 21 Nisan’a kadar müzede sergilenecek. Hemen ardından sergi, dünyanın farklı müzelerinde gösterilecek.

Öte yandan ISTANBUL’74’ün kreatif direktörlüğünü üstlendiği ‘Dice Kayek Istanbul Contrast’ kitabı; sanat, tasarım ve zanaatı bir araya getirerek, Elif Şafak’ın anlatımı ile Dice Kayek’in İstanbul ’unu görsel bir masala dönüştürüyor. Modanın geçici doğasının ötesine uzanan koleksiyon, İstanbul’un geçmiş ve geleceğini heykelsi elbiselere dönüştürüyor. Öte yandan ISTANBUL’74’ün ev sahipliğinde Londra The Arts Club’ta gerçekleştirilen özel bir davetle hem kitabın tanıtımı yapıldı hem de alınan ödül kutlandı. ISTANBUL’74’ün kurucusu Demet Müftüoğlu Eşeli, Dice Kayek markasının kurucuları Ayşe ve Ece Ege ile Elif Şafak’ın da katıldığı davet, moda ve sanat dünyasının önde gelen isimlerini bir araya getirdi. Bu arada Istanbul Contrast, Victoria & Albert Müzesi’nde satışa sunuluyor.

(Kaynak: Radikal)

 

Hakkında MMKD

Türkiye'de müzecilik platformu // bilgi@mmkd.org.tr

Yanıt ver

E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.İşaretli alanları doldurmak zorunludur *

*

Yukarıya çık