Google+

Dünya Kupası Olmadı Haydi Müzeye

Dünya Kupası D Grubu’nda mücadele eden İngiltere, Kosta Rika’nın İtalya’yı 1-0 yenmesi ile Dünya Kupası’ndan elenince İngilizlerin üzüntüsünü bir nebze olsun hafifletmek isteyen Sao Paulo Sanat Müzesi (MASP), taraftarları müzelerini ücretsiz gezmeye davet etti. Ücretsiz ziyaret için İngiliz pasaportuna sahip olmak yeterli.

Hazırladıkları reklam panosundan ve sosyal medya hesaplarından taraftarları, “İngilizler üzülmeyin, bu hafta MASP size ücretsiz” diyerek müzelerine davet ettiler. Kampanya sosyal medyada büyük ilgi gördü.

MASP’ın Dünya Kupası’nı kullandığı bu kampanya, farkındalık yaratmak ve geniş kitlelere daha hızlı ulaşmak için müzelerin yapabileceği düşük bütçeli pazarlama faaliyetlerine güzel bir örnek. Brezilya hakkında basında yer alan Dünya Kupası ve protesto haberlerinin yanına MASP kendini de eklemeyi başardı.

Ülkeleri Dünya Kupası’ndan elenen taraftarların aklına ilk gelen şehirdeki müzeleri ziyaret etmek değildir eminim ama neden olmasın!

Hakkında Elif Koçak

2006 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi İşletme bölümünden, 2011 yılında da aynı üniversitenin Müzecilik Yüksek Lisans bölümünden mezun oldum ve bir "Müze İşletmecisi" oldum. Tezim "Müzelerde Marka Yönetimi" üzerineydi. Çalışma hayatına, öğrenciyken, İstanbul Oyuncak Müzesi'nde atıldım, TÜRSAB İstanbul Arkeoloji Müzeleri Gelişim Projesi, Bilkent Kültür Girişimi ve İstanbul Modern Sanat Müzesi'nde devam ettim. Nisan 2012'den beri Pera Müzesi Pazarlama Programları Sorumlusu olarak çalışma hayatıma devam ediyorum.

Yanıt ver

E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.İşaretli alanları doldurmak zorunludur *

*

Yukarıya çık