Google+

8 Kasım Dünya Radyoloji Günü’nün müze ve sanatla ne ilişkisi var?

W. Conrad Rontgen_1

W. Conrad Röntgen (1845-1923), İlk Röntgen Filmi.

İnsan bedeninin keşfi 19. yüzyılda elektromanyetik alandaki gelişmelerle hızlanmıştır. Bu gelişmeler ışığında Alman fizikçi W. Conrad Röntgen, 8 Kasım 1895 tarihini gösterdiğinde x-ray cihazını buldu ve bu cihazla ilk olarak karısının el röntgenini çekti. Günümüzde W. Röntgen’in çağ atlatan bu buluşu her yıl 8 Kasım’da “Dünya Radyoloji Günü” olarak kutlanmaya devam ediyor.

Röntgen Işınlarının Kullanım Alanları

Röntgen ışınlarının keşfi, tıp alanında tanı ve tedavi aracı olarak kullanıldığı gibi tarım, sanayi ve endüstri gibi pek çok alanda da kullanılıyor. Müzecilikte ise koleksiyon nesnelerinin araştırılmasında sıklıkla başvurulan yöntemlerden biridir. 

İstanbul Sağlık Müzesi Koleksiyonu 2

Burundaki Kanserli Bölgenin Radyasyonla Tedavisinden Önceki ve Sonraki Durumunu Gösteren Mulaj, İstanbul Sağlık Müzesi Koleksiyonu.

Buda Heykeli

İçerisinde Keşiş Mumyası Tespit Edilen Buda Heykeli.

Elektromanyetik radyasyon, ultraviyole radyasyondan dalga boyu daha kısa olduğundan tahribatsız bir teknik olarak kabul ediliyor. Bu yöntemle nesnelerin durumunu değerlendirilip eserlerde kullanılan orjinal malzeme ve teknikler hakkında bilgiye ulaşılıyor.

X-Ray _4 X-Ray 4

Resimdeki Farkları Bulun.

Sanatın Röntgenini Çekmek

Farklı bilim alanlarına katkısı olan x-ray, bazı sanatçıların sanatsal üretimlerinde kullandıkları etkili bir araç haline gelmiştir. Bu sanatçılardan ilk akla gelen Lara Ferguson ismidir. Çocukluğunda omurgasındaki eğriliğin teşhis edilmesi, bundan dolayı 13 yaşında ameliyat olması ve ardından bir yıl boyunca vücudunda alçıyla yaşamak zorunda kalması, sanatçının resimlerine yansımıştır. Ressam, hayatının bir parçası olan skolyozun (omurilik eğriliği) bedeninde ve ruhunda yarattığı etkileri, röntgen filmlerinden yola çıkarak irdelemeye devam ediyor.  

Lara Ferguson 5. same as print.psd, exc. slightly larger

Lara Ferguson

 

Katharina Reineke, çizgi film karakterleri ile tanı görüntü sonuçlarını, estetik olarak bir araya getiriyor.

Katharina Reineke_6Katharina Reineke 6

Katharina Reineke

İngiliz fotoğrafçı Nick Veasey x-ray ışınlarını kullanarak, görünmeyenin fotoğrafını çekiyor.

Nick VEASEY. M6

Nick Veasey

Hakkında Aysun Kaynak

Sağlık Emekçisi, Mersin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü, İstanbul Kültür Üniversitesi Sanat Yönetimi Yüksek Lisans Programı mezunu. İstanbul Sağlık Müzesi Koordinatörü.

Yanıt ver

E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.İşaretli alanları doldurmak zorunludur *

*

Yukarıya çık