Google+

Genç Müzeciler Anlatıyor: “Bir de Baktım Müzeciyim”

Harita Bulunamadı

Tarih/Saat
Date(s) - 13/02/2019
6:30 pm - 8:30 pm

Mekan
İstanbul Araştırmaları Enstitüsü

Categories


KONUŞMACILAR

Güneş Uçar / Tetrazon Müze Sergi Tasarım ve Prodüksiyon – Tasarım Koordinatörü

29.07.1986 tarihinde Samsun’da doğdu. Anadolu Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü’nden 2011 yılında mezun oldu. 2011 yılında Zoe Pia Pia Cam Atölyesi’nde tasarımcı ve cam öğrencisi olarak görev aldı. 2011 yılında Worad Reklamcılık’ta mağaza tasarımcısı olarak çalıştı. 2014 yılında kurulan Enta Derneğinin kurucu üyelerindendir. 2017 yılında girdiği Anadolu Üniversitesi Kültürel Miras ve Turizm bölümüne devam etmektedir. Ürün tasarımı konusunda çeşitli ödülleri bulunmaktadır. 2012 Aralık ayından bu yana Tetrazon Müze Sergi Tasarım ve Prodüksiyon Şirketinde Tasarım Koordinatörlüğü görevini sürdürmektedir. Tasarımını yaptığı projelerin bir kaçı; “Sagalassos Sergisi”, “Sait Faik Abasıyanık Müzesi”, “Kayseri Selçuklu Uygarlığı Müzesi”, “Yalova Atatürk ve Çocuk Müzesi”, “Diyarbakır Kent Müzesi”, “Tarsus Kent Müzesi”, “Edirne’nin Savunması ve Şükrü Paşa Müzesi, Kıyık Tabyaları”, “Anadolu’da John Garstang’ın Ayak İzleri Sergisi”, “Yozgat Arkeoloji Müzesi”, “Mehmed Uzun Müzesi”, “Aynalıkavak Kasrı Musiki Müzesi”, “Beşiktaş JK Müzesi”, “Alaeddin Yavaşca Müzesi”, “Buca Göç ve Mübadele Anı Evi”, “Bigalı Atatürk Müzesi”, “Mecidiye Tabyası”, “Sabahattin Ali Sergisi”. 

Hazal Alıcıgüzel / Müze Sergi İşleri – Genel Koordinatör

Beykent Üniversitesi Grafik Tasarım bölümünde aldığı eğitimin ardından aynı üniversitenin Endüstri Ürünleri Tasarımı lisansını tamamladı. Haliç Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Yüksek Lisans Programına devam etmektedir.
Lisans eğitimi esnasında, konser çözümlemeleri alanında ürün geliştirmeye odaklandı. Lisans döneminde başlayan editörlük çalışmalarına kültür sanat ve tasarım alanında süren yayınlarda devam etti. 2016- 2017 Mayıs aralığında çeşitli mecralarda içerik üreterek editör yardımcılığı yaptı.  Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarımı bünyesinde, Frame Dergisi Akademik Programı işbirliği ile yürütülen “The State of Design” tasarım stüdyo dersi hazırlanması ve yürütülmesine asistan olarak eşlik etti. 3. İstanbul Tasarım Bienali Paralel Etkinlik Programı kapsamında Stüdyo Arşiv ve Dökümantasyon sorumlusu olarak çalıştı. Müze Sergi İşleri tasarım ekibine dahil oldu. 2018’den bu yana MSİ Genel Koordinatörü olarak çalışıyor.

Sueda Kurt / Mithra İstanbul – İçerik Geliştirme Editörü

1992 yılında Kocaeli’de doğdu. Marmara Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği bölümünde okurken lise ve üniversite hazırlık gruplarına branş öğretmenliği yaptı(2010-2014). Mezun olduktan sonra özel eğitim kurumunda Türkçe öğretmenliği görevine devam etti (2014-2016). 2016 yılı itibariyle aktif öğretmenlikten ayrılıp Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Sanat Yönetimi bölümündeki eğitimine başladı. Bu süreçte Pera Müzesi’nde Pera Öğrenme departmanında gönüllülük çalışmalarında bulundu. İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen 15.İstanbul Bienali’nde bienal rehbeliği yaptı. Base İstanbul ve Sanata Bi’Yer gibi platformlarda süreli sergi rehberi olarak çalıştı. 2018 yılında Mithra İstanbul’da İçerik Geliştirme Editörü olarak çalışmaya başladı. Yer aldığı projeler ile  müze senaryosu yazma ve küratöryal çalışmalar alanına yönelerek kariyerini müzecilik mesleği üzerine inşa etmeyi tercih etmiştir.

 

 

Hakkında MMKD

Türkiye'de müzecilik platformu // bilgi@mmkd.org.tr

Yanıt ver

E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.İşaretli alanları doldurmak zorunludur *

*

Yukarıya çık