Google+
MMKD Yeni Döneme Hazır

MMKD Yeni Döneme Hazır

MMKD 28 Mart’ta gerçekleştirilen Genel Kurul’un Ardından Başarılı Deneyimler ve Yaratıcı Fikirlerle Yeni Dönem için Çalışmaya ve Üretmeye Hazır

Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu seçimlerinin de yapıldığı kurul toplantısının başında Yönetim Kurulu Başkanı Yeşim Kartaler derneğin bir önceki Genel Kurul’dan bu yana gerçekleştirdiği faaliyetleri özetledi.

yesim-kartaler-genel-kurul-konusma

Kartaler konuşmasında MMKD’nin, müzeciliğin farklı uzmanlık alanlarından yaklaşık 100 üyesi ile çok yol katettiğini belirtti. Özellikle Türkiye’de müzecilik mesleğinin gelişimi ve müzelerin yenilenmesi konularında başta Bakanlık ve özel müzelerin değerli adımlar attığını sözlerine ekleyen Kartaler, Kapılar Müzecilere Açık projesi ile MMKD’nin müzecilerin buluşması ve iletişimi için önemli bir platform oluşturduğunu anlattı.

Ayrıca MMKD’nin üye veritabanı oluşturmak ve üyelerle iletişimi sistematize etmek için Akkarınca Üye Yönetim Bilgi Sistemi’ni seçtiğini ve çok yakın bir zamanda üyelerin kendi bilgilerini güncelleyebilecekleri bu programın www.mmkd.org.tr üzerinden de ulaşılabilir olacağını katılımcılarla paylaştı.

“Dernek olarak önümüzdeki günlerde mesleki bilgiye ulaşmamızın kolaylaşacağı ve dünya müzeciliğini takip etmemizi sağlayacak yayinlarin dilimize çevrilmesini hedeflemeliyiz. Bu başlıkta yürüttüğümüz çalışmalara  ağırlık vermeliyiz.” Yeşim Kartaler

MMKD Yönetim Kurulu Başkanı Kartaler konuşmasında, Heritage 2015 fuarı katılımı ve MMKD Gezileri gibi derneğin gerçekleştirdiği etkinliklerden de bahsetti. Hedeflememiz gereken önemli başlıklardan birinin meslek içi egitimler ve seminerler organize etmek olduğunu sözlerine eklerken, MMKD’nin, müzelere ziyaretçi geliştirme programlarina katkı sağlamak amacıyla, ilki Heritage 2015 fuarinda gerçeklestirilen “Onu Kendinize Nasıl Bağlarsınız” gibi mesleki gelişime yönelik etkinliklere devam edilmesi gerektiğini belirtti.

genel-kurul-degerlendirme

Genel Kurul seçimleri öncesinde üyelerle beraber yapılan değerlendirmelerde şu noktalar ön plana çıktı;

Sosyal medya ve iletişim alanında dernek kurum kimliğinin oluşturulması başlığında önemli mesafeler alındı.

Müzecilik alanında çalısmak isteyen gönüllü ve istekli kişilerle iletişimimizi geliştirmeli, ihtiyaçlarına yanıt vermeliyiz.

Okullarla ve öğretmenlerle çocuklarin müzecilik mesleğiyle tanışmalarını sağlamak hedefi ile özel etkinlikler düzenlemeliyiz.

Müzecilerin birbiri ile deneyimlerini paylaşacakları eğitim çalışmaları yapmalıyız.

Rehber, güvenlik görevlisi ve danışma görevlisi gibi müzelerin ziyaretçilerle doğrudan bağlantı kuran personelin ziyaretci deneyimi geliştirme konusunda eğitim alması çok önemli.

Müze çalışanları kendi müzelerine özgü sorunların çözümleri konusunda fikir geliştirebilmeli.

Yeşim Kartaler’in konuşması ve üyelerle yapılan değerlendirmelerin ardından Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu adayları kendilerini tanıtmasıyla oylamaya geçildi. Sayılan oylar neticesinde Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu üyeliğine seçilen adaylar belirlendi. Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu tam listesi aşağıda paylaşılmıştır.

Genel Kurul sonrasında gerçekleştirilen yeni Yönetim Kurulu’nun ilk toplantısında S. Canan Cürgen Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçildi. 

Yönetim Kurulu’nun diğer üyelerinin dağılımı aşağıdaki gibi gerçekleşti.

Yönetim Kurulu 
Başkan S. Canan Cürgen
Başkan Yard. Ali Rıza İşipek
Başkan Yard. Yeşim Kartaler
Genel Sekreter Elif Koçak
Sayman Cihan Çolak
Üye Evrim Deniz Koç Çeliker
Üye Sevtap Aytuğ
Yedek üye Yasemin Masaraci
Yedek üye Emine Mine Bora
Yedek üye Sennur Senturk
Yedek üye Bulent Ari
Yedek üye Evrim Dogan
Yedek üye Burcu Kiris
Yedek üye Ata Yersu

 

Denetim Kurulu 
Üye Suay Aksoy
Üye Fulya Kardeş
Üye Aysun Kaynak
Yedek Üye Afsin Altayli
Yedek Üye Güler Uygun
Yedek Üye E. Çiğdem Artan

Hakkında MMKD

Türkiye'de müzecilik platformu // bilgi@mmkd.org.tr

Yanıt ver

E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.İşaretli alanları doldurmak zorunludur *

*

Yukarıya çık