Google+

Guggenheim Müzesi’nde Müdahale

Hyperallergic‘in haberine göre, Cumartesi akşamı yaklaşık 40 gösterici Guggenheim Müzesi‘nde bir eylem gerçekleştirdi. Müzenin, Cumartesi akşamları uyguladığı giriş ücretini “istediğin kadar öde” saatlerinde düzenlenen eylem, Suudi Arabistan’da inşaatlarda çalışan işçilerin çalışma koşullarına dikkat çekmeyi hedefliyor. Eylem mekânı olarak Guggenheim Müzesi’nin seçilmesi tesadüf değildi, çünkü Müze de bölgede yeni bir franchise müze açma hazırlığında; Guggenheim Abu Dhabi.

guggenheim-mudahale-1

Sergi mekânlarında bir anda ortaya çıkan müdahale (intervention), eylemci grubun bazı üyeleri tarafından eylemi ifade eden terim olarak, ziyaretçilerden hem alkışlarla destek aldı, hem de ne olduğunu anlayamayanlardan tepki gördü.

Müdahale, ABD Batı Yakası saatiyle akşam 6:45’te, “Guggenheim Abu Dhabi’yi kim inşa ediyor?” sorusunun yüksek sesle sorulmasıyla başladı. Eylemin tamamı yaklaşık 20 dakika sürdü. Bu sırada Müze’nin güvenlik görevlileri göstericilere yavaşça müdahale ediyordu ve yüzlerce ziyaretçi de fotoğraf ve video çekiyordu. Böylece sergi mekanını bir anda kaplayan posterler, flamalar, vb. güvenlik görevlileri tarafından kaldırılmadan kayıt altına alınabildi.

guggenheim-mudahale-2

Occupy Museums, Gulf Labor ve çeşitli NYU grupları tarafından düzenlenen müdahalenin göstericilerinden Ross, amaçlarının sanat dünyasının içinde bulunduğu ulusötesi borç ilişkisine dikkat çekmek olduğunu belirtiyor. Sanat dünyasında çok büyük miktarlarda borç biriktiğini ve bu borçların ulusötesi sermaye sınıflarının çıkarlarına olduğunu söylüyor. Ross’a göre sanatçılar, sanatlarını icra etmek için daha fazla borca giriyor ve bu durum birçok kıta ile bağlantılı. Daha düzenli ve etik sahibi, insan ve işçi haklarına saygılı, bir sanat dünyasının mümkün olduğunu düşünüyor ve örneğin, işçilerin kötü şartlarda çalıştığı müzelerde sanatçıların sergi açmaları istenmemeli. Aksi takdirde, diyor, sanat eseriyle birlikte sanatçının suça ortaklığı da satın alınıyor.

Guggenheim Müzesi‘yle irtibata geçerek onlardan konuyla ilgili görüş isteyen Hyperallergic, şu an Müze’den açıklama bekliyor.

Haberi hazırlayan Hrag Vartanian‘ın cep telefonuyla kaydettiği müdahale görüntülerini aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz. Haberle ilgili daha fazla bilgi almak ve görüş okumak için Hyperallergic internet sitesini ziyaret edebilirsiniz: Protest Action Erupts Inside Guggenheim Museum

Hakkında MMKD

Türkiye'de müzecilik platformu // bilgi@mmkd.org.tr

Bir yorum

Yanıt ver

E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.İşaretli alanları doldurmak zorunludur *

*

Yukarıya çık