Google+

Guggenheim’dan Cumartesi günü yapılan gösteriye yanıt

Occupy Museum, Gulf Labor ve farklı NYU grupları tarafından, 22 Şubat Cumartesi günü Guggenheim Müzesi’nde bir eylem gerçekleştirildi; Guggenheim Müzesi’nde müdahale. “Guggenheim Abu Dhabi’yi kim inşa ediyor?” sorusuyla başlayan ve yaklaşık 20 dakika süren eylemde amaç, sanat dünyasındaki aşırı borçlanmaya, Suudi Arabistan’daki inşaatlarda çalışanların çalışma koşulları ve insani yaşam haklarına dikkat çekmekti. Protesto gösterisiyle ilgili Guggenheim’dan beklenen açıklama, Richard Armstrong (Direktör)’den geldi.

Guggenheim-Gulf-AbuDhabi

The Solomon R. Guggenheim Foundation olarak, işçilerin hakları konusunda Abu Dhabi’deki meslektaşlarıyla müzakere halinde olduklarını belirtildiği açıklamasında Richard Armstrong, dünya vatandaşı olarak insan hakları ve çalışma şartları konusunda kendilerinin de benzer kaygılar taşıdıklarını söyledi. Guggenheim Abu Dhabi‘nin inşaat çalışmalarının henüz başlamadığına dikkat çekmenin önemli olduğunu vurguladığı açıklamanın orijinal metnine Hyperallergic internet sitesinden ulaşabilirsiniz: “Guggenheim Responds to Saturday’s G.U.L.F. Protest Action.” 

Guggenheim‘dan yapılan açıklamaya Gulf Labor tarafından yanıt verilmesi uzun sürmedi. İnşaatın altyapı çalışmalarının uzun yıllardır devam ettiğini belirten Gulf Labor, Guggenheim Müzesi’nin Louvre ve NYU ile birlikte adanın gelişme planında yer aldığını da söyledi. Öte yandan, Guggenheim markasının, yatırımcı ve turistlerin dikkatini çekmek amacıyla, adanın sıradışı ve ultra-lüks havasının yaratılmasında kullanıldığı iddia edildi. Konu daha sonra müze güvenlik görevlilerine getirilerek, saatte yaklaşık 10$ kazandıkları ve bu miktarın New York’ta yaşamak için yeterli olmadığı belirtildi; Guggenheim Müzesi’nden onlara daha yüksek bir ücret ödemeleri talep edildi. Son olarak, bu konuları tartışmak üzere 1 Mart Cumartesi günü kapılarını halka ücretsiz açması için Guggenheim’a çağrıda bulunuldu. Sanat dünyasına da çağrıda bulunan metnin tamamını yine Hyperallergic internet sitesinde okuyabilirsiniz: “G.U.L.F. Responds to Guggenheim, Calls to Museum to Open Its Doors to Free Public Assembly.”

Hyperallergic, konunun takipçisi olarak, gelişmeler boyunca haberleri güncelleyeceklerini belirtti. Gelişmeleri buradan takip edebilirsiniz.

Kaynak: Hyperallergic

Hakkında MMKD

Türkiye'de müzecilik platformu // bilgi@mmkd.org.tr

Yanıt ver

E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.İşaretli alanları doldurmak zorunludur *

*

Yukarıya çık