Google+
Gülhane Parkı’nda Bir Kaplumbağa Terbiyecisi

Gülhane Parkı’nda Bir Kaplumbağa Terbiyecisi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park Bahçeler ve Yeşil Alanlar Müdürlüğü, Lale Festivali- 2016 kapsamında, Gülhane Parkı’nın Çinili Köşk’e bakan kısmında, Türk resim sanatının en tanınmış eserlerinden biri olan Osman Hamdi Bey’in Kaplumbağa Terbiyecisi tablosunu üç boyutlu olarak sergileniyor. 

Sergilenen çalışmanın tanıtım panosunda, Osman Hamdi Bey’in mezarının Çinili Köşk’te bulunduğu bilgisinin yanlış verilmiş olması ve panoya eserin orijinal tablosunun sergilendiği Pera Müzesi’nin bilgisinin eklenmemesi dikkatimi çekti. Park ve Bahçeler Şefliği’nden görüştüğüm çalışanlar, çalışmanın orijinal eserinin bulunduğu mekanın bilgisine sahip değillerdi.

Kaplumbağa Terbiyecisi 2

Öte yandan, çalışmayı izleyenlere sorduğum sorulardan edindiğim izlenimler, genel olarak izleyicilerin, Osman Hamdi Bey’i ve Kaplumbağa Terbiyecisi tablosunu bilmemeleri yönündeydi.

Panoda, Pera Müzesi’ne bir yönlendirme yapılmış olsaydı, Osman Hamdi Bey ve Kaplumbağa Terbiyecisi hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak isteyenler, Pera Müzesi’ni ziyaret edip, Osman Hamdi Bey Salonu’nu gezebilir, sanatçı ve sanatıyla ilgili daha fazla bilgiyi keşfedebilirdi.

Çalışmanın, geniş kitlelere ulaşabilmek adına kamusal bir alanda sergilenmesinin yerinde bir karar olduğunu düşünmekteyim. Fakat oluşturulan tanıtım panosundaki eksik ve yanlış bilgiler, bu tür çalışmalar yapılmadan önce eserlerin orijinallerinin yer aldığı müzelerden araştırma bilgilerinin istenmesi ve çalışmaların bu müzelerle ortak olarak yürütülmesi gerekliliğini ortaya koymaktadır.

Kaplumbağa Terbiyecisi çalışmasını 5 Temmuz 2016’ya kadar görebilirsiniz.

Hakkında Betül Altıntaş

Yanıt ver

E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.İşaretli alanları doldurmak zorunludur *

*

Yukarıya çık