Google+
Heritage İstanbul 2017’de Müzeciliği Konuşuyoruz!

Heritage İstanbul 2017’de Müzeciliği Konuşuyoruz!

Heritage İstanbul 2017 Miras Sohbetleri Programı kapsamında, MMKD adına Yönetim Kurulu Başkanımız ve Beşiktaş JK Müzesi Müdürü Canan Cürgen, Genel Sekreterimiz, Müzebilimci Zeynep Toy ve Yönetim Kurulu Üyemiz, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Aşiyan Müzesi Yöneticisi, Tarihçi Ata Yersu’nun katılımıyla gerçekleşecek sohbetimize tüm meslektaşlarımızı bekliyoruz.

 

“Muhayyel Bir Meslek olarak Müzecilik” 

27 Nisan Perşembe günü 13.00-14.00 saatleri arasında Miras Sohbetleri Alanı’nda, “Muhayyel Bir Meslek Olarak Müzecilik” başlığı altında, müzecilik mesleğinin tanımını ve sorumluluklarını, müzecilik mesleğini farklı kurumların çatısı altında gerçekleştiren meslek profesyonelleri olarak karşılaştığımız sorunları ve çözüme dair yaklaşımlarımızı tartışıyor olacağız.

Miras Sohbetleri Alanı Programına buradan ulaşabilirsiniz.

 

Bizi Canlı İzleyebilirsiniz!

Fuara katılamayacak üye ve takipçilerimiz Facebook ve Twitter hesaplarımız üzerinden yapacağımız canlı yayınımızı izleyebilir, eş zamanlı olarak soruları ve yorumlarıyla katkıda bulunabilirler.

Ekran Resmi 2017-04-19 11.15.06 Ekran Resmi 2017-04-19 11.15.16

 

***

Canan Cürgen

‘80 ihtilâlinden önce doğdu. Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Ana Sanat Dalı’nda Tasarım ve uygulama eğitimi aldı. Yıldız Teknik Üniversitesi Müzecilik Yüksek Lisans Programı’nda öğrenim gördü. Yerel Yönetimlerde, Kültür Bakanlığı’na bağlı resmi ve özel galeri ve müzelerde çeşitli görevlerde çalıştı. Beşiktaş JK Müzesi Müdürü olarak görev yapmakta, 2015 yılından bu yana Müzecilik Meslek Kuruluşu Derneği’nde Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmektedir.

***

Zeynep Toy

Zeynep Toy 26.08.1985 tarihinde İstanbul’da doğdu. İstanbul Bilgi Üniversitesi Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi Bölümü’nden 2009 yılında mezun oldu. 2007-2009 yılları arasında “santralistanbul” müzesinde rehberlik ve sergi prodüksiyon işlerinde çalıştı. 2009 yılında başladığı Yıldız Teknik Üniversitesi Müzecilik Yüksek Lisans bölümünden 2012 yılında mezun oldu. Çeşitli medya kuruluşlarında yönetmen asistanlığı ve program prodüksiyonluğunda görev aldı. Ulusal ve uluslararası kültürel projelerde çeşitli görevlerde yer aldı. 2017 yılında Müzecilik Meslek Kuruluşu Derneği’nde Genel Sekreterlik görevini yürütmektedir.

2012 Eylül ayından bu yana Tetrazon Müze Sergi Tasarım ve Prodüksiyon Şirketinde Müzebilimci olarak proje koordinatörlüğü yapmaktadır. Bu alanda yürütmüş olduğu projeler şunlardır; “Torbalı Kent Müzesi”, “Bir Başkentin Su Yolları Sergisi ”, “Türkiye Turizminde 150 yıl Sergisi”, “Sagalassos Sergisi”, “Sait Faik Abasıyanık Müzesi”, “Kayseri Selçuklu Uygarlığı Müzesi”, “Yalova Atatürk ve Çocuk Müzesi”, “Diyarbakır Kent Müzesi”, “Kayseri Selçuklu Uygarlığı Müzesi Kültepe’den Selçuklu’ya Ticaret Sergisi”, “Tarsus Kent Müzesi”, “Edirne’nin Savunması ve Şükrü Paşa Müzesi, Kıyık Tabyaları”, “Anadolu’da John Garstang’ın Ayak İzleri Sergisi”, “Yozgat Arkeoloji Müzesi”, “Mehmed Uzun Müzesi”, “Beşiktaş JK Müzesi”, “Alaeddin Yavaşca Müzesi”, “Buca Göç ve Mübadele Anı Evi”, “Bigalı Atatürk Müzesi”.

***

Ata Yersu
1969 İstanbul doğumlu Ata Yersu, 1989’da Marmara Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nden mezun oldu. 1993’te İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü’nde çalışmaya başladı. 1993-1997 yılları arasında İstanbul Belediyesi Şehir Müzesi’nde çalıştıktan sonra, 1997’de Aşiyan Müzesi’nde Yöneticisi olarak göreve başladı ve halen bu görevini sürdürmektedir. İBB Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü’ne bağlı diğer müzelerde kurulum, düzenleme ve sergileme gibi birçok farklı alanda görev aldı. Aşiyan Müzesi’nin 2010-2012 yılları arasında yapılan restorasyon ve yeni sergileme projesinin planlama ve hazırlık aşamalarını yürüttü. Birçok geçici serginin planlama ve uygulamasının yanı sıra, sempozyum çalışmaları, konferans ve çalıştaylarda müzeler konusunda sunumlar yaptı. MMKD Yönetim Kurulu Üyesidir.

Hakkında MMKD

Türkiye'de müzecilik platformu // bilgi@mmkd.org.tr

Yanıt ver

E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.İşaretli alanları doldurmak zorunludur *

*

Yukarıya çık