Google+
ICOM Müzeler Günü: Müzeler ve Kültürel Peyzajlar

ICOM Müzeler Günü: Müzeler ve Kültürel Peyzajlar

Uluslararası Müzeler Konseyi (ICOM), bütün müzeleri, 18 Mayıs ve haftası boyunca Müzeler Günü‘nü kutlamaya davet ediyor. ICOM’un konuyla ilgili basın bülteninin Türkçesini aşağıda paylaşıyoruz. (Metnin İngilizcesine buradan ulaşabilirsiniz.)

***

Müzeler ve Kültürel Peyzajlar

Uluslararası Müzeler Günü 18 Mayıs 2016 günü ve haftası boyunca müzeler tarafından dünya çapında kutlanıyor.

2016 Uluslararası Müzeler Günü’nün teması, aynı zamanda 3-9 Temmuz 2016 tarihleri arasında İtalya’nın Milano kentinde yapılacak Uluslararası Müzeler Konseyi (ICOM) Genel Konferansı’nın da teması olan Müzeler ve Kültürel Peyzajlar.

Müzeler ve Kültürel Peyzajlar, ICOM dahil, kültürel ve doğal mirasla ilgilenen birçok uluslararası kuruluşun yürüttüğü tartışmaların odağını oluşturuyor.

Bu tema, müzelerin sadece koleksiyonlarına karşı değil, aynı zamanda şehirler, köyler ve ait oldukları topluluklar dahil çevrelerine karşı sorumluluklarının da altını çiziyor ve onları hem kendi koleksiyonlarını hem de çevrelerindeki kültürel ve doğal mirası öne çıkarmaya ve hakkında konuşmaya çağırıyor. Her kategoriden müze, insanlar ve onların çevreleri arasındaki bağı güçlendirerek sürdürülebilir gelişmelere katkıda bulunabilir.

Müzeler ve Kültürel Peyzajlar, müzeleri, farkındalık yaratmaya, kendi coğrafi bölgelerinin elçileri olmaya ve kültürel ve doğal mirası aktif bir şekilde korumaya çağırıyor.

Dünyanın bütün müzelerini – büyük ya da küçük, kentli ya da kırsal, ya da sanat ve bilime odaklanan – 18 Mayıs’ta insanlar ve çevreleri arasındaki çok katmanlı bağı kutlamaya davet ediyoruz. Uluslararası Müzeler Konseyi (ICOM), Uluslararası Müzeler Günü’nü, 1977’de, müzelerin toplumsal gelişimdeki rolüne dair kamu bilinci oluşturmak amacıyla başlattı ve o zamandan beri sürekli ivme kazanıyor. 2015’te Uluslararası Müzeler Günü, 145 ülkede 35.000’den fazla müzenin düzenlediği etkinliklerle rekor kırdı.

Uluslararası Müzeler Günü internet sitesini ziyaret etmek için:
http://imd.icom.museum

***

ICOM, dünyanın farklı yerlerinde düzenlenen etkinliklerin bir araya getirildiği bir harita hazırladı. Dilerseniz siz de http://imd.museu.ms adresini ziyaret ederek, Uluslararası Müzeler Günü etkinliğinizi bu haritaya ekleyebilirsiniz.

*** Uluslararası Müzeler Günü posterini buradan indirerek siz de kendi internet sitenizde paylaşabilirsiniz.  ***

 

Hakkında MMKD

Türkiye'de müzecilik platformu // bilgi@mmkd.org.tr

Yanıt ver

E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.İşaretli alanları doldurmak zorunludur *

*

Yukarıya çık