Google+
ICOM Milano 2016’dan Türkiye Müzeciliği için Mutlu Haberler

ICOM Milano 2016’dan Türkiye Müzeciliği için Mutlu Haberler

#ICOMilano2016 Türkiye müzeciliği için mutlu haberlerle sona erdi; Müzecilik Meslek Kuruluşu Derneği (MMKD) Kurucu Başkanı Suay Aksoy yeni dönem ICOM Yönetim Kurulu Başkanı seçildi. MMKD kurucu üyelerinden Burçak Madran ve Afşin Altaylı da görev aldıkları ICOM komitelerinde yapılan yönetim kurulu seçimlerinde Genel Sekreter olarak seçildiler. 

27467339623_7855e945a7_k

3-9 Temmuz tarihleri arasında Milano’da gerçekleşen 24. ICOM Genel Konferansı’na 130’dan fazla ülkeden 3500’den fazla müze profesyoneli katıldı ve “Müzeler ve Kültürel Peyzajlar” konusu tartışıld. Konferansta ayrıca bugünün en çok tartışılan göç temasına odaklanılarak göçle/göçmenlerle ilgili müzelerin sosyal rolleri ele alındı.

ICOM eski dönem Başkanı Hans-Martin Hinz’in yaptığı sunumla başlayan açılış konuşmalarında Masumiyet Müzesi’nin kurucusu, yazar Orhan Pamuk da video mesajıyla yer aldı. Konuşmasında Pamuk, müzelerin,  daha az kurumsal ve insanların benliğini daha fazla içeren, daha samimi bir boyut keşfetmelerine dair umutlarını dile getirdi.: “The aim of current and future museums must not be to represent the state but to recreate the world of single human beings, the same human beings who anguished under tyrannical oppression for hundreds of years.”

Eş zamanlı olarak 30 Uluslararası ICOM Komitesi de odak noktalarını oluşturan müzecilik temaları etrafında”Müzeler ve Kültürel Peyzajlar” konusunu tartıştı. Bu panellerde Müzecilik Meslek Kuruluşu Derneği’nin iki kurucu üyesi de söz aldı; ICMAH – International Committee for Museums and Collections of Archaeology and History (Arkeoloji ve Tarih Koleksiyonları ve Müzeleri Komitesi)’nde Burçak Madran ve CAMOC – International Committee for the Collections and Activities of Museums of Cities (Kent Müzeleri Koleksiyonları ve Etkinlikleri Komitesi)’nde Afşin Altaylı.

Burçak Madran

Burçak Madran

#ICOMilano2016‘dan Türkiye müzeciliği ile ilgili ilk iki sevindirici haber de yapılan bu komite toplantılarından geldi. Komitelerin yaptığı yeni dönem yönetim kurulu seçimlerinde Burçak Madran ICMAH‘ın, Afşin Altaylı CAMOC‘un Genel Sekreteri olarak seçildi.

Afşin Altaylı - CAMOC

Afşin Altaylı – CAMOC

Türkiye müzeciliği için yeni bir dönemin başlangıcını temsil ettiğini söyleyebileceğimiz son haber de Cumartesi günü konferansın sonunda açıklanan ICOM Yönetim Kurulu seçimlerinden geldi; Müzecilik Meslek Kuruluşu Derneği Kurucu Başkanı Suay Aksoy, ICOM Başkanı seçildi.

Suay Aksoy’un ICOM Başkanı olarak yaptığı ilk konuşmayı aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

 

 

Üç kurucu üyemizi, Suay Aksoy, Burçak Madran ve Afşin Altaylı’yı, içtenlikle tebrik ediyor ve hem uluslararası hem de Türkiye müzecilik dünyasına sunacakları değerli çalışmalarında başarılar diliyoruz.

***

ICOM yeni dönem yönetim kurulu üyelerinin tam listesine buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

***

28082061805_473fc28d67_k

24. ICOM Genel Konferası’ndan fotoğraflara buradan ve basın bültenlerine de buradan ulaşabilirsiniz.

***

 

ICOM’un yeni görsel kimliği 6 Temmuz 2016’da tanıtıldı. Uluslararası yarışmanın ardından yapılan seçimle yeni logo Stüdyo C-album tarafından tasarlandı ve stilize edilen M harfi temel fontlarla birlikte kullanıldı. Kullanımın evrenselliğine ve sadeliğine dayanan bu yeni kimlik, gönüllü üyelerinin etkinlikleriyle yaşayan yaygın bir ağ örgüsünü temsil ediyor.

Yeni logonun tanıtımı için hazırlanan videoyu aşağıda izleyebilirsiniz.

 

Where ICOM From sergisi, 70 yıldan daha uzun bir zamandır var olan ICOM’un bugüne geliş hikâyesini anlatıyor ve de ICOM’un geleceği üzerine tartışmaların temel sorularını ortaya atıyor.

***

ICOM 24. Genel Konferansı’na dair genel değerlendirme yazısını (İngilizce) buradan okuyabilirsiniz.

***

Gelecek ICOM Genel Konferansı 2019 yılında Kyoto’da yapılacak.

 

 

Görseller: ICOMilano2016 – Flickr

Hakkında MMKD

Türkiye'de müzecilik platformu // bilgi@mmkd.org.tr

Yanıt ver

E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.İşaretli alanları doldurmak zorunludur *

*

Yukarıya çık