Google+

ICOM’un MMKD’ye gönderdiği mektuba dair açıklama

Son günlerde medyada ICOM ve MMKD hakkında yayımlanan bazı haberler nedeniyle aşağıdaki açıklamayı yapmayı gerekli gördük.

Müzecilik Meslek Kuruluşu Derneği (MMKD) olarak ICOM Genel Sekreterliği’nden 17 Ocak 2011 tarihinde aldığımız bir mektupla ICOM Yürütme Konseyinin 121nci oturumunda aldığı karar hakkında bilgilendirilmiş ve belli koşulları yerine getirmesi durumunda, ICOM Türkiye akreditasyonunun MMKD’ye verilmek istendiğini öğrenmiş bulunuyoruz.

Bir sivil toplum kuruluşu olarak, ICOM Türkiye Milli Komitesinin sivilleşme sürecine giriyor olması MMKD tarafından olumlu bir gelişme olarak karşılanmıştır.

ICOM Türkiye’nin sivilleşme gereksinimi, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti çalışmaları kapsamında, Türkiye müzecileri, Bakanlık uzmanları ve bilim insanlarının da katılımıyla hazırlanan “Müzeler İçin Yönetim ve İşletim Modeli Öneri Raporu”nda dile getirilmişti. Raporun lansmanı ICOM Genel Direktörü Sayın Julien Anfruns ve Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Sayın Murat Süslü tarafından yapılmış; rapor, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye müzecilik camiası ve eğitim kurumlarına dağıtılmış, Bakanlık tarafından takdir ve teşekkürle karşılanmıştı.

Bu çerçevede, söz konusu sivilleşme sürecine katkıda bulunmak adına, MMKD olarak ICOM’un mektubuna olumlu yanıt vermiş bulunuyoruz.

Geçiş sürecinin en sağlıklı şekilde yürütülmesi için ICOM’la iletişimimizi sürdürmekte olduğumuzu siz saygıdeğer basın mensuplarının bilgilerine sunuyor, bu sürecin tüm Türkiye müzecilik camiasının katılımıyla gerçekleşmesini diliyoruz.

Saygılarımızla,

Müzecilik Meslek Kuruluşu Yönetim Kurulu

Hakkında MMKD

Türkiye'de müzecilik platformu // bilgi@mmkd.org.tr

Yanıt ver

E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.İşaretli alanları doldurmak zorunludur *

*

Yukarıya çık