Google+

İstanbul Kent Müzesi’nin ilk sergisi GEZİ PARKI DİRENİŞİ SERGİSİ olmalıdır!

Suay Aksoy (CAMOC Başkanı), İstanbul Kent Müzesi’ne dair görüşlerini paylaştı ve Müze’nin ilk sergisinin Gezi Parkı Direnişi Sergisi olmasını önerdi.

“Genel bir tanım olarak kent müzesinin, bulunduğu kenti ve o kentte yaşayan insanların hayatını ve geçmişini anlattığını ve daha iyi bir geleceğin inşasına katkıda bulunmak üzere senaryolar geliştirdiğini söyleyebiliriz. Yeni kurulan ve hazır koleksiyonu olmayan bir kent müzesi işe güncel olanı kaydetmek, toplamak ve tartışmakla başlar. Son on yılın ya da on yılların en önemli kentsel ve toplumsal olayı olarak Gezi protestoları bugün kurulacak bir İstanbul Kent Müzesi’nin de ilk yapı taşı, ilk sergisi olmalıdır. Dolayısıyla protestoların yıl dönümüne yetiştirmek üzere bir Gezi Parkı Direnişi Sergisi hazırlığına girişmeliyiz.”

Görsel: Adalin

 

“Bir an önce Gezi protestolarıyla ilgili maddi delilleri (gaz maskesi, çadır, ev mamülü anti-biber gazı solüsyonu, vb), fotoğrafları, gazete (dijital dahil) yazılarını, karikatürleri, podcastleri ve sözlü tanıklıkları derhal toplamaya başlamalıyız. Bunları parça parça da olsa yapanlar var. Önümüzdeki bir yıl boyunca bu süreci tamamlayacak konferans, seminer, focus grup gibi bir takım etkinlikleri de planlamalı ve bir takvim hazırlamalıyız. Ayrıca projeyi katkılarıyla zenginleştirecek STK’larla iş birliği içinde ilerlemeliyiz. Benim aklıma Açık Radyo (biriktirdikleri podcastleri yakında birkaç yabancı dilde yayınlayacaklar), Tarih Vakfı (İstanbul Kent Müzesi konusunda benzersiz bilgi ve deneyim birikimi ile akademik networkinge sahip), elbette Müzecilik Meslek Kuruluşu Derneği ve bazı başka STK’lar ile üniversiteler geliyor. Sayı çoğaltılabilir. İstanbul Kent Müzesi’nin ilk sergisiyle ilgili bu düşüncemi geçen Perşembe (13 Haziran 2013) Açık Radyo/Açık Dergi’de benimle yapılan söyleşide dile getirdim. Cuma günü de Tarih Vakfı’ndan arkadaşlarla paylaştım, onlar da benimsediler. Şimdi sıra bir yol haritası çizmeye geldi sanırım.”

 

Hakkında MMKD

Türkiye'de müzecilik platformu // bilgi@mmkd.org.tr

Yanıt ver

E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.İşaretli alanları doldurmak zorunludur *

*

Yukarıya çık