Google+

L’Internationale konfederasyonu müze direktörleri, Türkiye için diyalog çağrısı yaptı

l'internationale

Avrupa’nın altı büyük müze ve kurumundan oluşan L’Internationale Konfederasyonu müze direktörleri, Türkiye’deki meşru kamusal protestoların zor kullanılarak bastırılmaya çalışmasından üzüntü duyduklarını dile getirerek, Türkiye için diyalog çağrısında bulundu.

Türkiye’den Salt’ın bünyesinde bulunduğu Konfederasyon’un mesajı şöyle: ‘Farklı fikir ve bilgilerin paylaşılması ve desteklenmesini amaçlayan bir kültür kurumu olarak, Türkiye’deki meşru kamusal protestoların zor kullanılarak bastırılmaya çalışılmasından üzüntü duyuyoruz. Türkiye hükümetine, ortamı gerginleştirici ve kültür üreticilerini itibarsızlaştırmaya yönelik yaklaşımlar ile “dış mihraklar” gibi yersiz suçlamaları sona erdirme çağrısında bulunuyoruz. Hükümeti, ivedilikle geniş kesimlerden sivil toplum kuruluşlarıyla diyalog başlatmaya davet ediyoruz. Türkiye hükümetinin son aylarda kültür alanına ilişkin politikaları, sanatsal çeşitlilik ve kapasiteye ket vurmaktadır. Toplumsal, politik ve kültürel farklılıkların tartışıldığı, karşıt görüşlere saygı çerçevesinde fikir alışverişlerinin yürütüldüğü alanlar, sığ politik ortodoksi adına kaygı verici bir biçimde daraltılmıştır. Türkiye’nin saygın ve son derece tanınmış, kültür alanındaki bağımsız seslerinin kınama ve yargı yoluyla tacizlerle bastırılması, sanatsal programlara doğrudan müdahale edilmesi ve kamuya ait önemli kültür kurumlarının yenileme kisvesi altında kapatılmasını kabul edilemez buluyoruz. Türkiye hükümeti, ülkede son 10 yıl ve öncesinden bu yana gelişmekte olan çoksesli ve başarılı sanatsal faaliyetleri ciddi bir şekilde riske atmıştır. Söz konusu nedenlerle hükümeti, sanatsal özgürlük ilkesi ve kültür kurumlarının bağımsızlığını desteklemeye; karşılıklı güven sağlamak üzere yeni müzakere alanları açmaya çağırıyoruz.

L’Internationale Konfederasyonu‘na üye müzeler ve müze direktörleri; Bart De Baere – Museum van Hedendaagse Kunst Antwerpen (M HKA, Antwerp, Belçika), Zdenka Badovinac – Moderna Galerija (MG, Ljubljana, Slovenya), Manuel Borja-Villel – Museo nacional centro de arte Reina Sofía (MNCARS, Madrid, İspanya), Charles Esche – Van Abbemuseum (Eindhoven, Hollanda), Vasıf Kortun – SALT (Istanbul ve Ankara , Turkiye) ve Bartomeu Marí – Museu d’art Contemporani de Barcelona (MACBA, Barselona, İspanya).

(Kaynak: Radikal)

Hakkında MMKD

Türkiye'de müzecilik platformu // bilgi@mmkd.org.tr

Yanıt ver

E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.İşaretli alanları doldurmak zorunludur *

*

Yukarıya çık