Google+

MMKD Müze Gezileri: Troya Müzesi Gezisi

MMKD, Troya Müzesi’ni Müze Müdürü Rıdvan Gölcük rehberliğinde ziyaret etmek üzere bir gezi programı hazırladı.

Gezi Tarihi: 16 Kasım 2019 Cumartesi

Son Katılım Tarihi: 10 KASIM 2019 CUMA

Müze Giriş Rampası ve ön Bahçe (5)(2).jpg

PROGRAM

İstanbul’dan Hareket Saati ve Yeri: 

Avrupa Yakası için 06.00, Deniz Müzesi Önü, Beşiktaş
Anadolu Yakası için 06.30, Evlendirme Dairesi Önü, Kadıköy

Çanakkale’ye Varış: 12.00

Öğle Yemeği: 12.00- 13.00 Olea Restaurant (Müzeye en yakın yer olduğu için tavsiye olunur. Yemek ücretleri gezi ücretine dahil değildir.)

https://www.tripadvisor.com.tr/Restaurant_Review-g17310009-d17487711-Reviews-Olea_Restaurant-Tevfikiye_Canakkale_Province_Turkish_Aegean_Coast.html

Müze Ziyareti: 13.00 – 17.30 

Müze’den Dönüş: 17.30

İstanbul’a Varış: 23.00

Araç, Aray Turizm şirketine kayıtlı, turizm belgeli A sınıfı Mercedes -Benz Travego 17 SHD, gezi için 1 araçta 46 kişilik yer mevcuttur. 

Katılım Bilgileri:

Katılmak isteyenlerin; Gidiş-dönüş yolculuk bedelini içeren (Araç kirası, yakıt ve köprü ücretleri) 120 Lira‘yı aşağıdaki hesaba EFT/havale yapmaları gerekmektedir. Açıklama kısmına GEZİ ÜCRETİ yazılacaktır, Havale/EFT işleminin ardından dekont görseli <canan.curgen@gmail.comve <atayersu@gmail.com> adreslerine iletilecektir.

Müzecilik Meslek Kuruluşu Derneği
İş Bankası Osmanbey Şubesi
Hesap No: 1124 425461
IBAN: TR04 0006 4000 0011 1240 4254 61 

Notlar: 

Lütfen;

-Vaktinden önce buluşma noktalarında olun.

-Seyahat ve yürüyüş ve hava durumu için elverişli, rahat kıyafetler ve ayakkabılar giyin.

-Kimliğinizi yanınızdan ayırmayın.

-Cep telefonları ve gerekli tüm dijital cihazlarınızı şarj edin.

-Gezimizin gidiş-dönüş 11 saati yolda geçeği için yanınıza kokmayan, bozulmayan atıştırmalıklar alın. 

 

Troya Müzesi Hakkında

2013 yılında inşasına başlanılan, 90.000 m²’lik büyüklüğe sahip olan Troya Müzesi; müze teşhir, depolama, idari birimler, sosyal donatı mahalleri ile açık teşhir, peyzaj ve ziyaret alanlarından oluşmaktadır.
Troya Müzesi’nde; Homeros’un İlyada Destanı ile tarihe geçmiş Troas Bölgesi’nde iz bırakan Troya ve kültürlerinin yaşamı ve arkeolojik tarihi, kazılardan çıkan eserler aracılığıyla anlatılmaktadır.

Koleksiyon 7 bölüm ve 3 katta sergilenmektedir: Troas Bölgesi Arkeolojisi, Troya’nın Tunç Çağı, İlyada Destanı ve Troya Savaşı, Antik Dönemde Troas ve İlion, Doğu Roma ve Osmanlı Dönemi, Arkeoloji Tarihçesi, Troya’nın İzleri. Müze ziyareti rampadan inerken başlamaktadır. Rampanın duvarlarında bulunan nişlerde Troya’nın farklı katmanları; mezar taşları, büyük boy heykeller, sahne canlandırmaları ile anlatılmaktadır.

İkinci Kat Teşhir Eserleri Genel Görünüm (20).jpg

Müzenin giriş alanı olan, Troas ve çevresini konu alan sirkülasyon bandında ise devam eden sergi katları öncesinde ziyaretçiye bir oryantasyon sağlamak amacıyla arkeoloji bilimi; arkeolojik ve arkeometrik tarihleme yöntemleri, “neolitik, kalkolitik, tunç çağı, demir çağı, höyük, restorasyon, konservasyon” gibi terimler şemalar, çizimler, metinler ve interaktif yöntemlerle aktarılmaktadır. Zemin katta kentlerin pano üzerindeki tanıtımında eserleri veya adları basitçe açıklamayı hedefleyen, çocuklara yönelik keşif kutuları bulunmaktadır. 

Daha fazlası için: https://www.kulturportali.gov.tr/portal/troya-muzesi adresini ziyaret edebilirsiniz.

Hakkında Seray Begum Kart

Yanıt ver

E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.İşaretli alanları doldurmak zorunludur *

*

Yukarıya çık