Google+
#MMKDGezileri İstanbul Şehir Müzesi

#MMKDGezileri İstanbul Şehir Müzesi

Müzecilerin, müzecilikle ilgili alanlarda çalışanların mesleki fikir, görüş ve deneyimlerini paylaşmalarına olanak sağlamak amacıyla düzenlediğimiz  #MMKDGezileri serisi İstanbul Şehir Müzesi ile devam ediyor.

Katılımcıların, hem müzeyi tanıması hem de mesleki bir değerlendirme çalışması yapabilmelerinin amaçlandığı, “Kapılar Müzecilere Açık” programının yeni destekçi müzelerinden İstanbul Şehir Müzesi’nde, 11 Haziran Cumartesi günü saat 11:00-13:00 arasında Müze müdürü Yasemin Masaracı eşliğinde yapılacak gezi kapsamında katılımcılar, müzenin sergileme yöntemleri, koruma teknikleri, eğitim çalışmaları, iletişim ve etkinlik programları hakkında bilgi edinebilecek, soru ve önerilerini yöneltebilecek.

Kimler Katılabilir?

  • MMKD üyeleri
  • Müzecilik alanında ya da ilgili alanlarda çalışan ya da çalışmış kişiler
  • Müzecilik alanında ya da ilgili alanlarda lisans ya da lisansüstü eğitim alan kişiler

Rezervasyon için:

Gezi kontenjanı 30 kişi ile sınırlı olacaktır.
Lütfen bilgi@mmkd.org.tr adresinden rezervasyon yaptırınız.

Müze girişi ücretsizdir.

***

İstanbul Şehir Müzesi

İstanbul’un Osmanlı Dönemi sosyal yaşamını yansıtan objelerin  sergilendiği Şehir Müzesi, 1988 yılında Yıldız Sarayı bünyesindeki iki katlı bölümde ziyaretçilere açılmıştır.Koleksiyon müze adı latında ilk olarak 1939 yılında Beyazıt’taki Belediye Kütüphanesi’nde sergilenmeye başlanmış, buradan 1945 yılında Gazanfer Ağa Külliyesi’ne taşınarak Belediye Müzesi adıyla bir süre burada da sergilenmiştir.

Şehir müzesi adıyla hizmete girdiği 1988 yılından bu yana, koleksiyonunu Yıldız Sarayındaki Güzel Sanatlar Salonu’nda konukların ilgisine sunan müzede; hat levhaları, kumaşlar, çeşitli cam eserler, mutfak eşyaları, kahve takımları, mühürler, cilt kalıpları, ölçek, terazi ve ağırlıklar, keramik eserler gibi objeler yer almaktadır.

Müzede tabloları sergilenen ressamlardan birkaçı; Henri Malla, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Sami Boyar, İbrahim Çallı, Ferruh Başağa, Zeki Kocamemi gibi sanatçılardır. Müzedeki hat koleksiyonunda ise; Sultan Abdülmecid, Mehmed Raşid, Mustafa İzzet, Mahmud Celaleddin, Hamit Aytaç, İsmail Hakkı Altunbezer gibi isimlerin imzasını taşıyan eserler bulunur.

 

Hakkında MMKD

Türkiye'de müzecilik platformu // bilgi@mmkd.org.tr

Yanıt ver

E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.İşaretli alanları doldurmak zorunludur *

*

Yukarıya çık