Google+
#MMKDSohbetleri Müzeler ve sözlü tarih çalışmaları

#MMKDSohbetleri Müzeler ve sözlü tarih çalışmaları

#MMKDSohbetleri Müzeciler Sahne Arkasını Anlatıyor serisinin yaz döneminin ilk buluşmasında, müzelerde yürütülen sözlü tarih çalışmalarını gündeme getiriyoruz.

#MMKDSohbetleri Etkinlik Programı – Daha Fazla Bilgi

Müzeler ve Sözlü Tarih Çalışmaları
Deniz Koç Çeliker, Küratör, Müze ve Sergi İşleri

11 Mayıs 2016 Çarşamba, 18:30
İstanbul Araştırmaları Enstitüsü 

Etkinlik herkesin katılımına açıktır ve rezervasyon gerekli değildir.

#MMKDSohbetleri Müzeciler Sahne Arkasını Anlatıyor serisinin yaz döneminin ilk buluşmasında, müzelerde yürütülen sözlü tarih çalışmalarını gündeme getiriyoruz. Sözlü tarih araştırmalarının ortaya çıkışından ve yöntemlerinden kısaca bahsettikten sonra, müzelerde kullanım biçimlerini konuşuyoruz. Kolektif hafızanın oluşturulmasında kişisel anlatıların önemini, arşivleme ve sergileme alanlarındaki güncel pratikleri değerlendirerek, kent müzeciliği ve toplumsal araştırmalar arasındaki ilişkiyi sorguluyoruz. Farklı sözlü tarih çalışmalarından örneklerle zenginleştirilen sohbette, sözlü anlatıların nasıl hem görsel hem de yazılı sergileme modellerine dönüştürüldüğüne dair birikimlerimizi paylaşıyoruz.

***

Deniz Koç Çeliker

Boğaziçi Üniversitesi’nde aldığı tarih eğitiminin ardından, Tarih Vakfı ile kent müzeciliği alanında çalışmalarına 2005 yılında başladı. Antalya Kent Müzesi Projesi’nde kent belleği merkezi’nin kuruculuğunu üstlendi ve direktörlüğünü yaptı. Kars Belediyesi ve Kars Valiliği için Kars Kent Müzesi Projesi’ni hazırladı. Kadıköy Kent Müzesi Proje yöneticiliğini yaptı. 2010 yılında açılan ve İstanbul’un ilk kent müzesi olan Adalar Müzesi kurucu küratörlüğünü üstlendi. 18 yıldır özel olarak çalıştığı Sözlü Tarih alanında kazandığı birikimleri ile sözlü tarih arşivi kurma ve belgesel film senaryosu hazırlama çalışmalarına devam ediyor. Müze Sergi İşleri, müze ve sergi tasarımı, yapımı alanında çalışan firmanın kurucu ortağı.

#MMKDSohbetleri Müzeciler Sahne Arkasını Anlatıyor

Etkinlik Koordinatörü: Elif Çiğdem Artan

Moderatör: Afşin Altaylı

  Etkinlik davetini arkadaşlarınızla buradan paylaşabilirsiniz. 

logo

* İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün mekân desteğiyle

 

Hakkında MMKD

Türkiye'de müzecilik platformu // bilgi@mmkd.org.tr

Yanıt ver

E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.İşaretli alanları doldurmak zorunludur *

*

Yukarıya çık