Google+

Moda’da Sanat Haftası

2011 yılında Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği (UPSD) Başkanı Bedri Baykam, Uluslararası Sanat Derneği’nin Meksika’da yapılan Genel Kurulu’na Türkiye temsilcisi olarak katılım göstermiş, toplantıda Leonardo da Vinci’nin doğum günü olan 15 Nisan’ın Dünya Sanat Günü olarak kutlanmasını önermiş ve fazlasıyla destek bulmuştur. 2012 yılından itibaren çeşitli etkinliklerle kutlanmaya başlanan Dünya Sanat Haftası, bu sene de 11 – 24 Nisan tarihleri arasında Moda Deniz Kulübü’nün Atölye Grubu tarafından geniş kapsamlı bir programla kutlanıyor.

Dünya Sanat Haftası

Moda Deniz Kulübü, 15 Nisan Dünya Sanat Günü’nde Doğuş Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Selçuk Günay’ın konuşmacı olarak yer alacağı panel ile etkinlik programını başlatacak. Günay, ‘Sanat ve İnsan’ temasından yola çıkarak Leonardo da Vinci’yi anlatacak. Ardından Pera Müzesi Müdürü Özalp Birol, İstanbul’da kültür sanat ortamı üzerine bir konuşma yapacak ve Pera Müzesi örneğini paylaşacak. Dünya Sanat Günü panelinin başlama saati ise, 20.00. Program kapsamında düzenlenecek bir diğer etkinlik, UNESCO’nun 2014 yılında Somut Olmayan Kültürel Miras listesine aldığı ‘Osmanlı’dan Günümüze Türk Kahvesi ve Geleneği’ olup, 19 Nisan Cumartesi günü saat 14.00-16.30 arası gerçekleşecek. Yeditepe Üniversitesi Gastronomi Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Özge Samancı Türk Kahvesi üzerine bir söyleşi gerçekleştirecek ve arkasından Türk kahvesi ve lokum sunulacak.

Türk Kahvesi

Tüm bunların yanı sıra, Moda Deniz Kulübü, hafta boyunca UNESCO’nun 2014 yılında Anma ve Kutlama programına aldığı ‘Matrakçı Nasuh Sergisi’ne de ev sahipliği yapacak. 11 Nisan’da açılan sergi 24 Nisan’a kadar ziyaret edilebilir.

Hakkında Mine Bora Diri

Yeditepe Üniversitesi Turizm Yönetimi ve Anadolu Üniversitesi İşletme bölümlerini tamamladım, turizm ve tekstil üzerine başlayan çalışma hayatım zaman içerisinde kültür sanata doğru eğilim gösterdi. 2012'de Bilgi Üniversitesi Kültür Yönetimi Yüksek Lisans'tan mezun oldum ve şu an Elgiz Müzesi, Müzecilik Meslek Kuruluşu ve Europa Nostra Derneği'nde çalışıyorum.
Yukarıya çık