Google+
Biricik, popüler ve muhteşem sergiler

Biricik, popüler ve muhteşem sergiler

Muhteşem Yüzyıl – Teşhir-i İhtişam sergisi… Kasım’da İstanbul’da… Bu haberle öğreniyoruz ki İstanbul’da yeni bir müze açılıyor: UniqMüze. Maslak’ta yeni kurulan ve bir “yaşam merkezi” olarak tanımlanan Uniqİstanbul‘un kültür-sanat-eğlence hizmetlerinden biri. Diğer hizmetler arasında kongre salonu, çok amaçlı gösteri salonu ve müzik stüdyosu bulunuyor. Bütün bu hizmetler ULive başlığında toplanmış. Merkezin yaşam damarlarını oluşturuyorlar. “Yaşam merkezi” tanımıyla yaratılan geniş mekânda “küçük” bir mahalle yaratılmış aslında ve eğlence damarlarında (UEnjoy) restoran, kafe ve mağazalar; iş kollarında (UWork) toplantı alanları ve ofisler yer alıyor. Hangi damardan aktığı tam belirtilmeyen Osmanlı esintili köşkler ve yapay bir göl mahalleyi tamamlayan unsurlar. Büyük resmin küçük bir parçasını oluşturan müzeye bakınca bir kez daha anlıyoruz ki müze, mekân olarak, sermaye piyasasının ağına çoktan düşmüş.

UNIQMÜZE kültür ve sanat için bir yer olmaktan çok daha fazlası… Daha önce görülmemiş sergilerin ve eğlendirici projelerin olacağı bir alan. Ziyaretçilere bilinmeyen dünyaları keşfetme imkanı yaratmak ve onları farklı fikirlerle tanıştırmak üzerine kuruldu. Uzun süreli, üstünde düşünülmüş sergilerle dünya kültürleri arasında yolculuğa çıkma şansı sunuyor. Her kültürden ve zamandan ilham alıyor.

Tanımlamalarla ilgili muhafazakar bir tona kaçmadan şunun altını çizmek gerekir, adına müze denilen her mekân müze değildir. (Burada ICOM’un müze tanımına referans verebilirdim ama bunu hepimiz biliyoruz zaten.) Çağdaş müzeciliğin sadece eğlence tarafına odaklanarak (belki bunu biraz da yanlış anlayarak) “sıradışı, şaşırtıcı, heyecan verici” sergiler düzenlemek ve bu durumu da günümüz müzecilik anlayışının layıkıyla uygulandığı bir mekân olarak beyan etmek bir ilüzyon olabilir. Sergi mekânı yaratmak ayrı bir konu, müze kurmak bambaşka bir çalışma. Örneğin ARTER.  “Sanat için alan” tanımı bir tesadüf değil şüphesiz.

muhtesem-yuzyil

Maslak’ta konumlanan UNIQ Istanbul kompleksi içerisinde yer alan UNIQMÜZE hem program yapısı hem de düşünüş tarzı ile bir müzeden çok daha fazlası…  Enerjisini sabit bir koleksiyondansa belli süreli özel sergilerden alan UNIQMÜZE aynı zamanda dünya çapında ün kazanmış blockbuster sergileri İstanbul’a taşıyor. UNIQMÜZE, ilgi çekici ve merak uyandırıcı sergileri farklı etkinliklerle birleştirerek ritmini yüksek tempoda tutuyor. – Biletix

Muhteşem Yüzyıl – Teşhir-i İhtişam sergisi… Kasım’da İstanbul’da… Bu haberle birlikte müzenin mekân olarak tanımlanmasına dair kafa karışıklıklarının yanı sıra bir şey daha öğreniyoruz; çağdaş müzecilik ekseninde çok fazla tartışılan popüler kültür ve müze arasındaki sınırlar artık iyice ortadan kalkmış. Üstelik, bugün artık daha karışık bir ilişki ağına sahip; televizyon dizisine uyarlanan tarihi bir dönemin popülerleşmesi ve onun bu popülerliğinin sergi alanına taşınması. Tarihi bir dönemi, o döneme ait bir mekânda ve o dönemden günümüze kalan nesnelerle değil, televizyon dizisinin çekildiği stüdyolarda ve dizide kullanılan aksesuvarlarla anlatarak bir sergi mekânının ötesinde bir müze mekânı kurma düşüncesi, bugün artık bizi hiçbir şey şaşırtamaz, dediğimiz anları yalanlar nitelikte.

muhtesem-yuzyil-2

TİMS Productions ve Istanbul Exhibitions tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen “Muhteşem Yüzyıl: Teşhir-i İhtişam” sergisi, Muhteşem Yüzyıl’ın ruhuna dokunma ve dünyasını yakından hissetme şansı verecek. Dizide yer alan setlerden yaratılan mekânlarda Muhteşem Yüzyıl’ın büyüleyici atmosferi görsel bir şölen zenginliğinde tüm dekor, kostüm ve aksesuarları ile ziyaretçilere sunuluyor.

Ziyaretçiler, 4 sezon boyunca hafızalardan silinmeyen büyüleyici setlerin zenginliğini ve içinde bulunma deneyimini yaşayacak, orijinal kostümlerin, aksesuarların, takıların ve dekorların yanı sıra daha önce hiç görülmemiş ve sadece bu sergi için üretilmiş çok özel sürprizler ile karşılaşacaklar.

“Muhteşem Yüzyıl: Teşhir-i İhtişam” sergisinde ziyaretçileri unutulmaz sahneler, zengin bir içerik, şaşırtıcı multimedya uygulamaları ve çok daha fazlası bekliyor. – UniqMüze Duyurular

muhtesem-yuzyil
Ekşisözlük’te sergi başlığının altına bir yazar şöyle bir yorum bırakmış: Orijinali için: (bknz: Topkapı Sarayı)

Sanırım, daha fazla söze gerek yok.

Hakkında Elif Çiğdem Artan

Müzelere kafayı takmış bir garip ruh; büyüyünce yüksek sosyolog ev hanımı olacakmış.

Yanıt ver

E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.İşaretli alanları doldurmak zorunludur *

*

Yukarıya çık