Google+
#MuseumWeek ‘te Yedi Güne Yedi Tema

#MuseumWeek ‘te Yedi Güne Yedi Tema

23-29 Mart tarihleri arasında dünyanın her yerinden müzeler kültürü Twitter’da kutlayacak.

7 gün sürecek #MuseumWeek için her güne ayrı bir etiket (hashtag) oluşturuldu. #secretsMW , #souvenirsMW , #architectureMW , #inspirationMW , #familyMW , #fanMW , #poseMW hashtagleriyle hafta içi online tartışma ortamı oluşturulması amaçlanırken hafta sonu ziyaretçi katılımı hedeflenecek.

23 Mart Ptesi | #secretsMW
Pazartesi izleyicilerle kurumunuzun günlük işleyişini paylaşın. Sahne arkasında neler olduğunu hatta belki çok iyi gizlenmiş bazı sırları öğrenmelerine izin verin.

24 Mart Salı | #souvenirsMW
Salı günü herkesten ziyaretlerinden anılarını, müzeden aldıkları hatıra objeleri olarak paylaşmalarını isteyin. Bu müze mağazalarının en ilgi çekici ürünlerini öne çıkarmaları için de bir fırsat.

25 Mart Çarşamba | #architectureMW
Çarşamba günü binanız,  binanızın bahçesi, semtiniz, çevrenizdeki özel mekanlar hakkında paylaşımlar yapın. Kurumunuzu farklı bir açıdan ele alma yolu.

26 Mart Perşembe | #inspirationMW
Perşembe günü, herkesten kurumunuzun değerleriyle ilişkili içeriği toplamaya çağırın. Sanatla, bilimle, tarihle, etnografya ya da etrafımızı sarmalayan birçok farklı alanla ilgili öğeler. Akıllı telefonların sayesinde yaratıcılık herkesin ulaşabildiği bir şey.

27 Mart Cuma | #familyMW
On Friday, introduce the public to all the different possibilities that transform a family or school visit into an experience to remember: in situ (audio guides, workshops, guided tours, etc.) or online (educational presentations, booklets, games). Then encourage the public to share their experience.

28 Mart Ctesi | #favMW
Cuma günü, insanların müzede en çok sevdiği şeylere odaklanın! Ziyaretçilerinizi fotoğraf, video ya da Vine olarak en sevdikleri içeriği paylaşmaya teşvik edin. Bunu kurumunuzun en ilgi çekici alanlarını (işler, uygulamalı sergiler, alanlar vb.) tanıtma avantajından yararlanın  ve Twitter’ı “ziyaretçi yardımı” olarak kullanın!

29 Mart Pazar | #poseMW
Pazar günü, ziyaretçilerinizden müzeyi dekor olarak kullanarak kendi performans sanatlarını yaratmalarını isteyin. Pozlar, memeler, selfie’ler… bırakın halk müzeyi ele geçirsin! Katılımı çalışan inisiyatifiyle teşvik edin.

Onlarca Fransız müze ve kültür kurumu ve Twitter ekiplerinin işbiliğiyle düzenlenen #MuseumWeek2014 Avrupa’nın her yerinden 630 müzeyi bir araya getirdi. 2015 yılında etkinliğin iki hedefi var; etkinliğe küresel bir boyut katmak ve kamuoyunun daha geniş bir kesimini bu eğlenceli topluluk inisiyatifinin bir parçası olması için teşvik etmek.

Bir müze ya da kültür kurumunda çalışıyorsanız siz de #MuseumWeek2015 ‘e buradan kaydolabilir ve iletişim planınızı oluşturabilirsiniz. 44 ülkeden müze ve kültür kurumlarının ilgi gösterdiği etkinliğin katılımcı sayısı 1000’i aştı bile!

Katılımcıların interaktif haritasına ve listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Hakkında MMKD

Türkiye'de müzecilik platformu // bilgi@mmkd.org.tr

Yanıt ver

E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.İşaretli alanları doldurmak zorunludur *

*

Yukarıya çık