Google+
#MuseumWeek’e 77 Ülkeden 2.825 Katılımcı

#MuseumWeek’e 77 Ülkeden 2.825 Katılımcı

23-29 Mart tarihleri arasında dünyanın her yerinden müzeler ve ziyaretçiler kültürü Twitter’da kutladı. Uluslararası alanda büyük bir başarıya ulaşan etkinliğin geçtiğimiz yıl 634 olan katılımcı sayısı bu yıl 2.825’e ulaştı.

Bir hafta süren #MuseumWeek için her güne ayrı bir etiket (hashtag) oluşturuldu. #secretsMW, #souvenirsMW,  #architectureMW, #inspirationMW, #familyMW#fanMW ve #poseMW etiketleriyle müzeler sunduklarını, ziyaretçiler de deneyimlerini paylaşmaya davet edildi.

77 ülkeden 2.825 müze ve kültür kurumunun katıldığı Müzeler Haftası’nda bir haftada 180.105 tweet atıldı, paylaşılan içerikler 423.454 kere retweet edildi.

 


MuseumWeek ekibi etkinliğin internet sitesi üzerinden bütün katılımcılara teşekkür etti.

A massive THANK YOU from the @MuseumWeek team, please read! http://t.co/pgurnGDkQw #MuseumWeek pic.twitter.com/BYuSIoQ1E0

— MuseumWeek (@MuseumWeek) April 1, 2015

museumweek-thank-you

Türkiye müzeleri de Müzeler Haftası kapsamında paylaşımlarda bulundu. Etkinliğe katılan Türkiye müzeleri arasında İstanbul Modern Sanat Müzesi, Pera Müzesi, SALT, Rahmi M. Koç Müzesi, Borusan Contemporary ve İstanbul Kadın Müzesi öne çıkan kurumlar oldu. Müzeler Haftası 2015 için oluşturulan internet sitesinde paylaşılan istatistiklerden biri de müzelerin arasındaki diyalog oldu. Türkiye’de müzeler başka müzelere tweet atmazken yurt dışındaki müzelerin birbirleriyle diyalog kurması dikkat çekici ve üzerinde düşünülmesi gereken bir bilgi.

 

Hakkında MMKD

Türkiye'de müzecilik platformu // bilgi@mmkd.org.tr

Yanıt ver

E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.İşaretli alanları doldurmak zorunludur *

*

Yukarıya çık