Google+

Müzeler bu kadar güzel video yapmayı nereden öğrendi?

Culture Themes tarafından sosyal medyada müzelerin görünürlüğünü artırmak amacıyla organize edilen ve bizim de hazırlıklarını geçtiğimiz hafta duyurduğumuz Müze Videoları Paylaşma Günü etkinliği, 26 Şubat Çarşamba günü Twitter’da #MuseumVideos etiketiyle gerçekleştirildi.

Etkinliğe Türkiye’den de müzeler katıldı. SALT, Pera Müzesi ve İstanbul Modern gün boyu farklı tarzlarda videoları Twitter sayfalarından paylaşarak hem takipçileriyle etkileşimde bulundular, hem de #MuseumVideos etiketiyle müze videoları izleyebileceklerini duyurdular.

istanbulmodern peramuzesi salt_online

Dünyanın farklı yerlerinden müzeler ve müze ziyaretçileri etkinliğe ilgi gösterdi ve gün boyu #MuseumVideos etiketi ile 2800’ün üzerinde tweet yazıldı. Müzelerin bu etiketle paylaştıkları videolara göz atıldığında her videonun belli bir tarzı olduğunu görmek mümkün. Müzeler tarafından hazırlanan bu videoların hedeflerini aşağıdaki gibi genel olarak listelemek mümkün:

  • Müzeyi tanıtmak
  • Koleksiyon hakkında detaylı bilgi paylaşmak
  • Sergi ve etkinlikleri tanıtmak ve duyurmak
  • Etkinliklere katılamayanlar için geçmiş etkinlikleri paylaşmak
  • Müzede “kamera arkası” çalışmaları ziyaretçilerle paylaşmak
  • Müze hakkında eğlenceli videolarla müzeye ziyareti teşvik etmek

Storify aracılığıyla, #MuseumVideos etiketiyle 26 Şubat günü Twitter’da paylaşılan müze videolarından bir seçki hazırladık. Aşağıda izleyeceğiniz videoların, müzelerin sosyal medyada nasıl yer aldıklarına dair fikir verici olduğunu umuyoruz. 

Görsel: @metmuseum

Yanıt ver

E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.İşaretli alanları doldurmak zorunludur *

*

Yukarıya çık