Google+

Müzeler Çanakkale’de buluşuyor

6 Mart 2009 yılında kurulan Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi‘nin yıl dönümü etkinlikleri kapsamında bu yıl altıncısı gerçekleştirecek Çanakkale Müzeler Buluşması düzenliyor. Bu senenin teması “Somut Olmayan Kültürel Miras ve Müze.”

canakkale-kent-muzesi

07- 09 Mart 2014 tarihleri arasında Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi‘nde düzenlenecek ve üç gün sürecek etkinlikle ilgili, Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi Koordinatörü Cevat İnce tarafından paylaşılan tanıtım yazısında somut olmayan kültürel miras ile müze ve gündelik hayat arasındaki ilişkiye dikkat çekiliyor:

Taşınır ve taşınmaz kültür varlıkların koruması üzerine yapılan bilimsel çalışmaların yanı sıra günlük pratik ve uygulamalar sonunda oluşan bilgilerin açığa çıkardığı koruma kullanım dengesi üzerinden yaşamın içinde tekrar var olmaları/katılımları sağlanmıştır. Böylece taşınır/taşınmaz kültür varlıklarının yaşama dahil edilerek geleceğe aktarımı konusunda önemli birikim oluşmuştur. Diğer yanda taşınır / taşınmaz kültür varlıklarının dışında kalan ve insan tarafından üretilen ve somut olmayan kültür varlıklarının tespiti, açığa çıkarılması ve korunmasına yönelik çalışmalar nelerdir, sorusu ile bu güne kadar oluşan/toplanan bilginin katılımcılar ile paylaşılması, bu bilgiler üzerinden yaşamın için tekrar hangi araçlar ile dahil edilmekte/edilebilir ile bu süreçte müze/müzelerin yeri nedir sorularının yanıtlarını bugün farklı disiplinlerin biriktirdiği bilgi ve disiplinleri bir araya gelerek bilgi ve deneyimlerin paylaşımı üzerinden yeni sorular üretilmesi hedeflenmektir.

VI. Çanakkale Müzeler Buluşması
Somut Olmayan Kültürel Miras ve Müze

07-09 Mart 2014
Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi

Etkinlik programını buradan görüntüleyebilirsiniz.

Pdf olarak görüntüle
Etkinliği  MMKD Twitter sayfasından takip edebilirsiniz!

MMKD üyesi Emine Mine Bora, VI. Çanakkale Müzeler Buluşması’ndan notları, etkinlik süresince, MMKD Twitter sayfasında paylaşacak. Etkinlikten notları buradan takip edebilirsiniz.

Bir yorum

Yanıt ver

E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.İşaretli alanları doldurmak zorunludur *

*

Yukarıya çık