Google+
Müzeler İçin Acil Durum Prosedürleri Tartışıldı

Müzeler İçin Acil Durum Prosedürleri Tartışıldı

#MMKDYayınları Tanıtım Toplantısı ve Seminer Programı  

Müzecilik Meslek Kuruluşu Derneği’nin Türkçe yayımladığı Müzeler İçin Acil Durum Prosedürleri El Kitabı’nın tanıtım toplantısı ve bu toplantı kapsamında düzenlenen seminer programı 29-30 Eylül tarihlerinde gerçekleşti.

Rezan Has Müzesi’nde gerçekleşen etkinliğin ilk gününe ICOM’un çalışma komitelerinden biri ICMS’den, yönetim kurulu başkanı Willem Hekman ve üyeleri Hanna Pennock ve Michael John ile Türkiye’den, Doç. Dr. Sultan Karaoğlu, Bilgen Sungay, Prof. Dr. Mustafa Erdik konuşmacı olarak katıldı. Konuşmacıların müzeler için potansiyel riskler ve acil durum uygulamalarına yönelik sunumlarının yanı sıra, TESTO’yu temsilen Onur Yiğit tarafından yapılan sunumda müzelerde uygulanabilecek ısı nem ve karbon değerlerinin ölçümleri ve ilgili ekipmanlar dinleyicilere tanıtıldı. Tüm gün süren ve yangın, sel, deprem, terör, hırsızlık ve benzeri doğa ve insan kaynaklı tehditlerin yarattığı risklerin değerlendirildiği ve hazırlıklı olmak için izlenecek yolların ve uygulamaların tartışıldığı oturumları pek çok müze profesyoneli, akademisyen ve müzecilik öğrencisi takip etti.

MMKD1

MMKD YK Başkanı – Cânan Cürgen

İkinci günün programında risk analizi vardı. Pera Müzesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen çalışmada müze binası gezilerek riskler ve tehditler yerinde incelendi. Ayrıca dağıtılan çalışma kağıtlarındaki sorular yanıtlanarak müzenin karşı karşıya olduğu riskler değerlendirildi ve müze görevlilerinin de çalışmaya sunduğu yorumlar ile olası çözümler tartışıldı. Dinleyicilerin aktif katılımıyla son derece heyecanlı ve verimli geçen çalışmanın sonunda ICMS üyesi Michael John incelemenin grup raporunu sundu ve bu sunum çerçevesinde gerçekleşen tartışmaların ardından program sona erdi.

MMKD11

Etkinliğin gerçekleşmesine destek olan bütün çözüm ortaklarımıza ve özellikle Pera Müzesi’ne yerinde inceleme çalışması için ihtiyaç duyulan şeffaf çalışma ortamları ve işbirlikleri için teşekkür ederiz.

Üyelerimizle görüşebildiğimiz, yeni üyelerle tanışma fırsatı bulduğumuz #MMKDYayınları Tanıtım Toplantısı’na ilgi gösteren herkese teşekkür ederiz. Gelecek projelerimizle en kısa zamanda yeniden bir araya gelmeyi diliyoruz.

 

Müzeler İçin Acil Durum Prosedürleri El Kitab‘na pdf olarak buradan ulaşabilirsiniz. 

————

 

Bu kitabın yayımlanmasına ve seminerin gerçekleşmesine destek olan kurumlara teşekkürlerimizle…

Bingül Gündaş, Yrd. Doç. Dr. Sultan Karaoğlu, Sevinç Özek

Mavi Kare

Er-Ay Basım Hizmetleri

Çekmeköy Rotary Kulübü

Ekin Kitap & Görsel Yayıncılık

Rezan Has Müzesi

Pera Müzesi

Ante Yapım

TESTO Elektronik ve Test Ölçüm Cihazları Dış Ticaret Ltd. Şti.

Marjinal Porter Novelli

 

 

 

Hakkında MMKD

Türkiye'de müzecilik platformu // bilgi@mmkd.org.tr

Yanıt ver

E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.İşaretli alanları doldurmak zorunludur *

*

Yukarıya çık