Google+

Ne AVM Ne Kent Müzesi

İstanbul’un kent simgelerinden olan Taksim Gezi Parkı’na yapılmak istenen AVM yapısı için ağaçların yıkımıyla başlayan, ardından polis kuvvetlerinin aşırı şiddet uygulamasıyla kontrolden çıkan yaklaşımın ülkenin geleceği ve selameti için derhal durdurulması gerekiyor. Devletin halkına daha fazla şiddet uygulayarak doğru bir sonuca ulaşamayacağı aşikardır.

Halkın değerlerini alet ederek kurgulanmaya çalışılan yeni yaşam tarzı halk tarafından kabul edilmemiştir. Bunun açık olarak ifade edildiği son 4 günü ne yazık ki iktidar ve polis kuvvetleri doğru değerlendirememiş ve halkı isyan noktasına taşıyan orantısız ve vahşi şiddet eylemleriyle bastırmaya çalışmıştır. Gelinen noktada sonucun bir kaos ortamına meydan vereceği artık çok bellidir.

Müzecilik Meslek Kuruluşu Derneği olarak, halkın serbestçe kullanabildiği parkların, yeşil alanların özelleştirilerek özel mülkiyete, özel güvenlik sistemlerine devredilmesine karşıyız. Taksim Gezi Parkı bir simge olarak bu harekette önemli bir direnişe sahne olmaktadır. Bu direniş İstanbul’dan bütün Türkiye’de para kazanmak amacıyla tahrip edilen, yok edilen ve zehirlenen tüm doğal alanların korunması için başlamıştır.

Hükümetten, halkının temel yaşam hakkını savunma ihtiyacını görüp kabul ederek halka uygulamakta olduğu sert şiddeti derhal durdurmasını talep ediyoruz.

Kamuya açık yeşil alanların ve doğal ortamların 2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu ile devlet tarafından korunması hükümetlere verilmiş bir görevdir. Hükümetten halkı, kültürü ve doğayı koruma görevini yerine getirmesini istiyoruz.

Kurulmakta olan İstanbul Müzesi’nin yapılması planlanan Topçu Kışlası içinde yer alacağına ilişkin basın açıklamalarında kullanılan ifadeleri hayretle karşılıyor, biricik İstanbul’un kent müzesinin doğaya, tarihe, insan haklarına, kentlilerin ifade özgürlüğüne saygılı bir müze felsefesi ile kurulmasının önünde Gezi Parkı saldırıları ile önemli bir şaibe yaratıldığını düşünüyoruz. Böylesi bir şiddetin içinde İstanbul Müzesi’nin adının geçiriliyor ve kılıf ediliyor olmasını kınıyoruz.

Parklar, müzeler kentlerin ciğerleridir, ciğerlerimiz olmadan nefes alamaz, yaşayamayız.

MÜZECİLİK MESLEK KURULUŞU DERNEĞİ

Hakkında MMKD

Türkiye'de müzecilik platformu // bilgi@mmkd.org.tr

Yanıt ver

E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.İşaretli alanları doldurmak zorunludur *

*

Yukarıya çık