Google+

Nisan 2020

Müzeciler Sahne Arkasını Anlatıyor

Hüsne Rhea Çiğdem, Sebla Kut / Müze Kiti” Uygulamaları Ekseninde Müze Eğitim Programları

 

Sebla Kut

1983’te İstanbul’da doğdu. 2001’de F.M.V. Ayazağa Işık Lisesi’nden mezun oldu. 2005’te İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde İngiliz Dili ve Edebiyatı lisans programını ve Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi’nde İngilizce Öğretmenliği Formasyon programını tamamlamıştır. Bir süre anaokulu ve lise İngilizce öğretmenliği yapmıştır. Yeditepe Üniversitesi Sanat Yönetimi yüksek lisans programındaki eğitimini 2010’da “Türkiye’deki devlet müzeleri için pazarlama stratejileri” konulu yüksek lisans teziyle tamamlamıştır. Çeşitli sanat kurumlarında ziyaretçi geliştirme ve sergi tasarımı alanlarında çalışan Sebla Kut, 2012-2015 arasında İstanbul Modern’de Pazarlama İletişimi Müdürü olarak görev yapmıştır. 2015’ten bu yana yaratıcı endüstriler alanında eğitim ve sergi projeleri üretmekte, kullanıcı-odaklı pazarlama iletişimi danışmanlığı yapmaktadır. 2019 yılında Komet Kültür ve Sanat Projeleri’ni kurmuştur. Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü’nün 2019’da başlattığı ‘Öğretmenler için Müze Eğitimi Programı’nın bilimsel kurulunda yer alan Kut,Türkiye genelinde öğretmenlere ve çocuklara yönelik müze eğitimi materyali geliştirmekte ve eğitici eğitimler vermektedir. Evli ve bir çocuk annesidir.

Hüsne Rhea Çiğdem

1986 yılında Adana’da doğan Hüsne Rhea Çiğdem, Tarsus Amerikan Koleji’nden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı lisans diploması ve İstanbul Üniversitesi Hasan Ali Yücel Fakültesi İngilizce Öğretmenliği formasyonu almıştır. 2007-2012 yılları arasında Robert Kolej’de sanat koordinatörlüğü yaparken tasarladığı okul sonrası sanat programları, ona, yüzlerce çocuk ile çalışma fırsatı sunmuştur. İstanbul Üniversitesi Müze Yönetimi Bölümü’nde yüksek lisans eğitimi almıştır. 2013-2017 yılları arasında İstanbul Modern’de eğitmen ve eğitim programları yöneticisi olarak çocuklar ve yetişkinler ile çalışmıştır. İlk çocuk kitabı “Müzede Canavar Yokmuş” 2018 yılında yayınlanmıştır. Çocuklar ve öğretmenler için sergilere paralel eğitim programları ve araçları tasarlamakta ve yeni kitaplar üzerine çalışmakta olan Çiğdem, 2019 yılında Komet Kültür ve Sanat Projeleri’ni kurmuştur. Ayrıca, Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü’nün 2019’da başlattığı ‘Öğretmenler için Müze Eğitimi Programı’nın bilimsel kurulunda yer alan Çiğdem, Türkiye genelinde öğretmenlere ve çocuklara yönelik müze eğitimi materyali geliştirmekte ve eğitici eğitimler vermektedir.

Tarih/Saat

 15/04/2020
18:30  – 20:00

Zoom video konferansı ile yapılacaktır. Katılmak isteyenler “muzecilikmkd@gmail.com” mail adresimize yazarsanız, sizlere başlamadan önce linkimizi ileteceğiz.  

Hakkında Zeynep Toy

26.08.1985 tarihinde İstanbul’da doğdu. İstanbul Bilgi Üniversitesi Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi Bölümü’nden 2009 yılında mezun oldu. 2007-2009 yılları arasında “santralistanbul” müzesinde rehberlik ve sergi prodüksiyon işlerinde çalıştı. 2009 yılında başladığı Yıldız Teknik Üniversitesi Müzecilik Yüksek Lisans bölümünden 2012 yılında mezun oldu. Çeşitli medya kuruluşlarında yönetmen asistanlığı ve program prodüksiyonluğunda görev aldı. Ulusal ve uluslararası kültürel projelerde çeşitli görevlerde yer aldı. 2017 yılında Müzecilik Meslek Kuruluşu Derneği’nde Genel Sekreterlik görevini yürütmektedir. 2012 Eylül ayından bu yana Tetrazon Müze Sergi Tasarım ve Prodüksiyon Şirketinde Müzebilimci olarak proje koordinatörlüğü yapmaktadır. Bu alanda yürütmüş olduğu projeler şunlardır; “Torbalı Kent Müzesi”, “Bir Başkentin Su Yolları Sergisi ”, “Türkiye Turizminde 150 yıl Sergisi”, “Sagalassos Sergisi”, “Sait Faik Abasıyanık Müzesi”, “Kayseri Selçuklu Uygarlığı Müzesi”, “Yalova Atatürk ve Çocuk Müzesi”, “Diyarbakır Kent Müzesi”, “Kayseri Selçuklu Uygarlığı Müzesi Kültepe’den Selçuklu’ya Ticaret Sergisi”, “Tarsus Kent Müzesi”, “Edirne’nin Savunması ve Şükrü Paşa Müzesi, Kıyık Tabyaları”, “Anadolu’da John Garstang’ın Ayak İzleri Sergisi”, “Yozgat Arkeoloji Müzesi”, “Mehmed Uzun Müzesi”, “Beşiktaş JK Müzesi”, “Alaeddin Yavaşca Müzesi”, “Buca Göç ve Mübadele Anı Evi”, “Bigalı Atatürk Müzesi”.

Yanıt ver

E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.İşaretli alanları doldurmak zorunludur *

*

Yukarıya çık