Google+

Panel: Müzemi İstiyorum

istanbul-resim-heykel-muzesi

Görsel Sanatlar Derneği Platformu tarafından 26 Nisan Cumartesi günü düzenlenen, “Müzemi İstiyorum: İstanbul Resim Heykel Müzesi ve Geleceğini Düşünmek” başlıklı panelde, İstanbul Resim ve Heykel Müzesi’nin restorasyon ve kurumsal kimliğinin değiştirilmesi süreci üzerinden kültürel mirasın yönetiminde şeffaflık ve kamusal katılımın sağlanması konusundaki beklenti ve talepler dile getiriliyor.

irhmpanel

Bilindiği üzere, İstanbul Resim Heykel Müzesi 2012 yılında Dolmabahçe Sarayı Veliaht Dairesi’ndeki müze mekanından çıkarıldı ve daha sonra yapılan açıklamalarda Müze’nin, Emre Arolat’ın proje tasarımını yaptığı yeni bir binada, Antrepo 5’te, yeniden açılacağı belirtildi. Proje ile ilgili daha detaylı bilgi için Cem Erciyes’in Radikal’deki  “Emre Arolat iddialı bir proje hazırlamış!” yazısına ve hazırlanan fotoğraf albümüne  bakabilirsiniz.

Türkiye’nin ilk modern ve tek kamusal sanat müzesi İstanbul Resim ve Heykel Müzesi, 1937’den 2012 yılına kadar Dolmabahçe Sarayı Veliaht Dairesi’nde konumlandı. 2010 yılında restorasyon çalışmalarının bitip açılması beklenirken tüm koleksiyonu ani bir kararla Tophane Antrepolarından birine yerleştirildi. Bu süreçten itibaren şeffaflık, katılım, sürecin izlenmesi açısından dile getirilen kamusal talepler dinlendi mi? Müzenin hayatta kalma serüvenine uzmanlar dahil olabildi mi? Bugün de süren belirsizlikler karşısında yanıtlar bulmak hala mümkün mü? Görsel sanat hafızasının korunması, geliştirilmesi, günümüze uzanması ve geleceğe taşınabilmesi için kamusal katılım sağlanabilir mi?

Müzenin değiştirilen isminden, kimliğine, mimari gereksinimlerinden geleceğine dair bir bellek oluşturmak adına düzenlenecek olan “MÜZEMİ İSTİYORUM – İstanbul Resim Heykel Müzesi ve Geleceğini Düşünmek” başlıklı panel, gerçek anlamda tek kamusal müze olarak sahiplenilmesi adına ve bir diyalog arayışının sonucunda gündeme geliyor. GSD_P (Görsel Sanatlar Derneği Platformu) organizasyonunda gerçekleşecek panel, sanat ortamında sürece dahil olmanın, katılımın, şeffaflık beklentilerinin ve taleplerin dillendirilip kayıt altına alınmasını amaçlıyor. – Görsel Sanatlar Derneği Platformu 

Panel Programı:

10:30 – 11:30 | Bir Müze Hikayesi: Geçmiş – Şimdi – Gelecek
Moderatör: Burcu Pelvanoğlu
Konuşmacılar: Ayşe H. Köksal, Rahmi Aksungur, Yusuf Taktak

11:45 – 12:45 | Müzeyi Yönetmek: Kimlikler, Tanımlar ve Koleksiyon Politikaları
Moderatör:
Derya Yücel
Konuşmacılar: Deniz Ünsal, Tomur Atagök

14:00 – 15:00 | Müze Tasarımı ve Mimarisi: Kime Göre, Neye Göre?
Moderatör: Murat Germen
Konuşmacılar: Burçak Madran, Emre Arolat

15:30 – 16:30: Bir Çerçeve Oluşturmak: Müze Nasıl Hepimizin Olur?
Konuşmacılar:
Ali Artun, Mürüvvet Türkyılmaz


Panel: “Müzemi İstiyorum: İstanbul Resim Heykel Müzesi ve Geleceğini Düşünmek 

26 Nisan Cumartesi, 10:30
Cezayir Salonu 

Hakkında MMKD

Türkiye'de müzecilik platformu // bilgi@mmkd.org.tr

Yanıt ver

E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.İşaretli alanları doldurmak zorunludur *

*

Yukarıya çık