Google+

Sağlık Tarihi ve Müzeciliği Sempozyumu, 24 Mayıs

stmd-sempozyum

Yaşamın tümünü kapsayan sağlık hayatımızın tarihi gelişiminin kanıtları olan araç-gereçlerin korunması, toplanması, sergilenmesi, tanıtımı ve böylece koleksiyonların eğitim aracı olarak değerlendirilmesini; ülkemizde halkın sağlık bilincini geliştirmek amacıyla objelerin tanıtıldığı tıp tarihi müzelerinin yanı sıra ziyaretçileri tıp konularında bilgilendirmeyi temel alan sağlık müzelerinin kurulmasını teşvik etmek amacıyla kurulan Sağlık Tarihi ve Müzeciliği Derneği, 24 Mayıs Pazar günü, Yenikapı Mevlevihanesi‘nde “Sağlık Müzeciliği Sempozyumu düzenliyor.

Sempozyum programına buradan ulaşabilirsiniz. 

stmd

Derneğin bu ilk sempozyumunda İstanbul’da bulunan tıp müzelerinden ve koleksiyonlarından bazıları tanıtılacak: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıp Tarihi Müzesi;  İstanbul Üniversitesi Tıp Tarihi koleksiyonu; Topkapı Sarayı Müzesi şifa kapları koleksiyonu; Halûk Perk Sağlık Müzesi; Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Müze Koleksiyonu; Ahmet Yamaç Koleksiyonu. Yurt dışındaki sağlık müzelerinin en önde gidenlerinden olan Dresden Hijyen Müzesi örnek olarak tanıtılacak. Müze değeri taşıyan sağlık kuruluşlarına ait tarihi binalar da korunma ve tanıtım amacıyla ele alınacak. Ayrıca, müze kütüphanelerinde bulunan tıp yazmalarından ve nadir baskılardan örnekler tanıtılacak.

Sağlık müzelerinin toplumun tüm kesimlerine hizmet verebilmesini sağlamak için gerekenlerinde tartışılması hedeflenen sempozyumda çocukların, engellilerin ve yaşlıların sağlık müzelerini ziyaretiyle ilgili önlemler ve faaliyetler gibi konular da ele alınacak.

24 Mayıs 2015 Pazar günü saat 09:00- 17:00 arasında yapılacak olan toplantının açılışını Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın ve Dernek başkanı Prof. Dr. Nil Sarı yapacaklar.

16. Merkezefendi Geleneksel Tıp Festivali
Sağlık Tarihi ve Müzeciliği Sempozyumu
24 Mayıs Pazar
09:00 – 17:30

Yenikapı Mevlevihanesi

Adres: Merkezefendi Mh, Mevlevihane Cad. No: 25 Zeytinburnu / Istanbul

Programı Görüntüle

Hakkında MMKD

Türkiye'de müzecilik platformu // bilgi@mmkd.org.tr

Yanıt ver

E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.İşaretli alanları doldurmak zorunludur *

*

Yukarıya çık