Google+

Sıcak Çikolata Sever misiniz?

sir-hans-sloane-hot-chocolate

Sıcak çikolata sever misiniz? Peki bugün severek tükettiğimiz sütlü sıcak çikolatayı bir koleksiyoner ve dünyanın en bilinen müzelerinden birinin kurucusunun icat ettiğini biliyor muydunuz?

sir-hans-sloaneDoktor Sir Hans Sloane hayatı boyunca büyük bir tutkuyla antika topladı. Öyle ki çağının en önemli bitki, hayvan, antika, madeni para ve diğer nadirelerden oluşan özel koleksiyonunun sahibiydi.  Bu koleksiyon British Museum‘un  ve daha sonra Natural History Museum (Doğa Tarihi Müzesi) ‘nin de kurulmasına öncülük eden ana koleksiyon oldu.

Sir Hans Sloane kakao ile ilk defa Jamaica’da karşılaştı. Jamaika gezisi sırasında kakao bitkisiyle yakından ilgilenen Sloane, tuttuğu seyahat defterinde, kakao ağacının yapraklarından örnekler ve çizimleri topladı.  Raporunda, Jamaika yerlilerinin suyla karıştırarak içtiği kakaoyu “tiksindirici” (nauseating) bulduğunu yazmasına karşın Sloane bu tozun sütle karıştırıldığında daha makbul olduğunu gördü. İngiltere’ye dönerken bu yeni tarifini de beraberinde getirdi.

Başlangıçta eczanelerde tedavi edici bir karışım olarak satılan bu yeni tarif 19. yüzyılda Cadbury Brothers (Cadbury Kardeşler) firması tarafından satın alındı ve “Sloane’s Drinking Chocolate” (Sloane’ın İçilebilir Çikolatası) olarak üretilmeye ve satılmaya başladı.

sir-hans-sloane-cacao-specimen

Sloane’un Jamaica seyahati sırasındaki incelemeleri “Voyage to Jamaica” (Jamaika’ya Yolculuk) adı ile yayınlandı. Çalışmanın ilk sayfasında Sloane’un kakao çizimi yer alıyor. 

sir-hans-sloane-jamaica

Sir Hans Sloane seyahat notlarında çikolatadan şöyle bahsediyor;

Çikolata burada herkes tarafından, günün her saatinde kullanılıyor, ama özellikle sabahları.  Görünen o ki yağlı olması nedeniyle besleyici ve yumurtayla karıştırmak onu daha da besleyici kılıyor. Gelenek haline gelen ve en yaygın kullanım şekli olan içerek tüketme Spaniards’lardan geliyor olmakla beraber buradaki tüketim şekli sade yani baharatsız. Ben bunu tiksindirici ve hazmedilmesi zor buluyorum ki bence bunun nedeni yüksek yağ oranı ve bu nedenle midesi hassas kişilerin tüketmelerini uygun bulmuyorum. Buna rağmen burada çocuklar ve bebekler bu içeceği İngiltere’de çocukların süt tükettiği kadar yaygın bir şekilde tüketiyorlar.

sir-hans-sloane-hot-chocolate-label Sir Hans Sloane Sıcak Çikolatası etiketi 

Sir Hans Sloane’un kurucusu olduğu British Museum’daki, Sir Hans Sloane koleksiyonunda yer alan on bir kalaylı çikolata fincanından üç tanesi.

sir-hans-sloane-chocolate-cups-

Alttaki görselde yer alan etiket, Hans Sloane İçilebilir Çikolatası’nın 300 yıl önceki ticari reklamının orijinali. Reklamda “White’s”ın Sir Hans Sloane Sütlü Çikolataları’nın tek üreticisi olduğu ve seçkin doktorlar tarafından tavsiye edildiği” yazıyor.

hans-sloane-chocolate

İlk çikolatalı içeceğin Maya’lar tarafından 2000 yıl önce icat edildiği düşünülüyor. M.Ö 1400 yılında kakao içeceği Aztek kültürünün ayrılmaz bir parçasıydı. Bu içeceğin Avrupa’da yaygınlaşması, “Yeni Dünya”‘dan Meksikanın aracılığıla gerçekleşti ve o zamandan günümüze pek çok değişikliğe uğradı. 19. yüzyıla kadar sıcak çikolata mide rahatsızlıkları gibi şikayetlerin tedavisi için tıbbi amaçlarla kullanılırken günümüzde dünyanın her yerinde çeşitli tariflerle hazırlanıyor ve tüketiliyor. İtalya’da çok koyu kıvamlı servis edilen cioccolata densa‘dan, Amerika’da tüketilen daha ince versiyonuna kadar çok çeşitli tüketim şekilleri var.

Bir müzenin kafeteryasında oturup sıcak çikolatanızı keyifle yudumlayabileceğiniz günler geldi. Keyifli bir müze gezisi ve mutluluk veren bir mola için Pera Müzesi‘nin girişinde yer alan Pera Café‘nin sıcak çikolatası benim size tavsiyem olsun.

 

Hakkında Elif Koçak

2006 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi İşletme bölümünden, 2011 yılında da aynı üniversitenin Müzecilik Yüksek Lisans bölümünden mezun oldum ve bir "Müze İşletmecisi" oldum. Tezim "Müzelerde Marka Yönetimi" üzerineydi. Çalışma hayatına, öğrenciyken, İstanbul Oyuncak Müzesi'nde atıldım, TÜRSAB İstanbul Arkeoloji Müzeleri Gelişim Projesi, Bilkent Kültür Girişimi ve İstanbul Modern Sanat Müzesi'nde devam ettim. Nisan 2012'den beri Pera Müzesi Pazarlama Programları Sorumlusu olarak çalışma hayatıma devam ediyorum.

Yanıt ver

E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.İşaretli alanları doldurmak zorunludur *

*

Yukarıya çık