Google+

Sürdürülebilir Kültür Turizmi İçin Kamu-Yerel-Sivil-Özel İşbirliği

surdurulebilir-kultur-turizmi

ÇEKÜL Vakfı – Tarihi Kentler Birliği Yayını

Kültür gezginlerine daha yakından bakıldığında şu özellikler öne çıkmaktadır:

  • Kültürel bir geziyi kişisel gelişim fırsatı ve ayrıcalık olarak görür, beklentisi yüksektir.

  •  “Anlamlı bir kişisel deneyim” peşindedir. Değer verdiği yer ve insan topluluklarıyla buluşmak, deneyimin bir parçası olmak ister; bazen geçmişine ait anılarla yüzleşme fısatı bulur.

  • Keşfetmek ister. Gittiği yerle yetinmeyip çevreyi araştırmaya eğilimli, meraklı ve hareketlidir.

  • Tarihi ve kültürel çevre, kentsel alanlar ve kasaba dokularının tümünü içeren bütüncül bir “deneyim” arar. Kültürel mirası doğal alanlar ve kırsal dokularla bağlantılı olarak, bütüncül kavrar. Önceki gezgin kuşağından farklı olarak “güzel manzara” ya da “fotoğraflık görüntü” değil, anlam arayışındadır. Kültürel mekânları yerel halkla birlikte anlamlandırır.

  • Festivaller, sanat fuarları ya da sergiler heyecan uyandırır ve başka zaman ilgilenmeyeceği bir etkinliğe bile yüksek ücret ödemeye hazırdır.

  • Yerel çevrenin, ekonominin ve kültürel değerlerin sürdürülebilirliğini önemser. Gezginlerin ve aşırı kullanımın doğal ve kültürel çevre üzerinde olumsuz etki yaptığının farkındadır. Turizmin ekonomik katkılarının yanında, yerel halkın ihtiyaçlarının ve kültürel kimliklerin korunmasına özen gösterilmesini talep eder. Dünyadan haberdardır. Küresel bilgi ağları sayesinde kültür gezginleri gidecekleri yer hakkında bilgi sahibidir ve bir bilinmeze doğru yola çıkmazlar.

  • Sık sık kısa geziler yapar. Kısa süreli gezilerde ekstra harcamalar yapma eğilimindedir.

  • Nereye nasıl gideceğini öğrenmek için interneti kullanır. 2006 yılında ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, kültürel etkinliklere katılma eğilimi olan gezginlerin yüzde 82’si yola çıkmadan önce internetten yer ve program seçmekte ve rezervasyon yaptırmaktadır

PDF olarak görüntüle

Hakkında MMKD

Türkiye'de müzecilik platformu // bilgi@mmkd.org.tr

Yanıt ver

E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.İşaretli alanları doldurmak zorunludur *

*

Yukarıya çık