Google+

Surp Giragos Kilisesi’nin bir bölümünde kent müzesi açılacak

Diyarbakir-Surp-Giragos-Ermeni-Kilisesi

Diyarbakır’da bulunan Ermeni kilisesi Surp Giragos Kilisesi’nin bir bölümünde, Ermenilerin eserlerinin sergileneceği kent müzesi açılacak.

Kilise Vakfı’nın başkanı Ergün Ayık, müzede Ermenilerin aile hayatı, kültürü, el sanatları ve günlük yaşamıyla ilgili eserler yer alacağını söyledi. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ile Surp Giragos Ermeni Kilisesi Vakfı Başkanı Ergün Ayık ibadete açılan kilisenin bir kısmının müze olması için daha önce bir protokol imzalamıştı.

Protokol gereğince Diyarbakır Ermeni Surp Kilisesi Hıdır İlyas Bölümü, Surp Gregos Kiliseleri Vakfı tarafından bedelsiz olarak Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis edildi. Sergilenecek eserler arasında 1913 senesine ait Diyarbakır’ın Lice ilçesinde yaşamış Ermeni ailelerinin birbirine yazdığı mektupların yanı sıra eski elbiseler, müzik aletleri, mutfak araçları, el sanatları da var. Diyarbakır Surp Gragos Ermeni Kilisesi 1376 yılında yapıldı. Sur ilçesinde Ermenilerin yoğun yaşadığı Fatihpaşa Mahallesi’ndeki kilise, 27 Mayıs 1915 tarihindeki Tehcir Kanunu’na kadar Ermeniler tarafından kullanıldı.

Kilisenin çan kulesi ise 1915 yılında top atışları ile yıkıldı. 1. Dünya Savaşı sırasında Alman ordularının karargâhı olan kilise, daha sonra Sümerbank’ın pamuk deposu olarak kullanıldı. 1960 yılından itibaren tekrar ibadete açılan 3 bin metrekarelik alan üzerindeki Surp Giragos Ermeni Kilisesi, 1980 yılından sonra Ermenilerin çeşitli nedenlerle göç etmesi sonucu terk edildi.

(Kaynak: Radikal)

Hakkında MMKD

Türkiye'de müzecilik platformu // bilgi@mmkd.org.tr

Yanıt ver

E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.İşaretli alanları doldurmak zorunludur *

*

Yukarıya çık