Google+

Trabzon Ayasofya Müzesi’nin Cami’ye dönüştürülmesi hakkındaki durum özeti

Trabzon Ayasofya Müzesi’nin kapatılarak camiye dönüştürülmesi üzerine bir yönetim kurulu üyemiz tarafından bilgi edinme yasası çerçevesinde dört kuruma bireysel başvuruda bulunulmuştur. Diyanet İşleri Başkanlığı adres olarak Trabzon Valiliğini göstermiş, Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM) ise ekte verilen yazı ile yanıt vermiştir. Kültür ve Turizm Bakanlığı (KTB) ve Trabzon Valiliği’nden yanıt hala beklenmektedir.

ayasofya-muzesi

VGM’den alınan bilgiye göre VGM mekanın yasalara aykırı olarak KTB tarafından işgal edildiğini öne sürmektedir. Bu konuda açılan dava en son Yargıtay’da 2/4/2013 tarihinde onanmıştır. Davanın temelinde Gayrımenkul Kiraları Hakkındaki Kanun’un birinci maddesinde geçen “Mabetler kiraya verilemez ve ibadethane haricinde hiçbir iş için de kullanılamaz” ifadesi yer almaktadır.

Öte yandan Koruma Kurulu’nun bu mekânın müze olması ile ilgili kararı mevcuttur ve bilindiği kadarı ile yeni bir karar alınmamıştır. Bu nedenle Trabzon’daki çeşitli kurumlar 4 kurum hakkında suç duyurusunda bulunarak bilgi edinme yasası çerçevesinde ek bilgi talep etmişlerdir.

Bu durumda gene VGM elinde bulunan ve cami statüsündeki İstanbul Ayasofya Müzesi’nin de cami olması önündeki engel bu kararın sonucunda yasal olarak engellenemez hale gelmektedir.

Müzecilik Meslek Kuruluşu olarak ana amaçlarımızdan olan Türkiye’deki müze sayı ve çeşitlerinin arttırılmasının önüne geçen bu işlemlere karşı olduğumuzu da belirtmek isteriz.

Bilgi Edinme Kanunu çerçevesinde sorulan soruları okumak için lütfen buraya, VGM’den gelen yanıtı okumak için de lütfen buraya tıklayınız.

Konuyla ilgili tartışmaları ve gelişmeleri “Trabzon Ayasofya Müzesi, müze olarak kalmalı” Facebook grubu üzerinden de takip edebilirsiniz.

Hakkında MMKD

Türkiye'de müzecilik platformu // bilgi@mmkd.org.tr

Yanıt ver

E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.İşaretli alanları doldurmak zorunludur *

*

Yukarıya çık