Google+

Türkiye’nin ilk Eczacılık Tarihi Müzesi

İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi, Türkiye’nin ilk Eczacılık Tarihi Müzesi‘ni yenileyerek, ziyarete açma çalışmalarına devam ediyor. Müze, 1960 yılında Prof. Dr. Turhan Baytop tarafından kuruldu. Kişisel koleksiyonu ve yakın arkadaşlarının bağışladığı tarihi malzemelerle müze koleksiyonu oluşturuldu. Zaman içerisinde koleksiyon, Ecz. Remzi Kocaer’in katkılarıyla genişletildi ve Mayıs 1968’de “Türk Eczacılık Tarihi Müzesi” adıyla hizmete girdi.

Eczacilik-Muzesi

Koleksiyonun zamanın içinde büyümesi ve bunun sonucu olarak mekânın artık yeterli gelmemesi sebebiyle Müze, 1984 yılında daha büyük bir salona taşınarak aynı yıl içinde ziyarete yeniden açıldı.

17 Ağustos 1999 depreminin ardından Müze’nin de içinde bulunduğu binada güçlendirme çalışmaları yapıldı. Çalışmaya 2005 yılında başlandı ve 2010 yılında tamamlanabildi. Yenilenen binada Müze’ye de iki salon ayrıldı. Güçlendirme çalışmalarının devam ettiği dönem boyunca olumsuz şartlardan etkilenen müze malzemeleri restore edildi. Müze’nin teşhir vitrinleri Selçuk Ecza Deposu’nun sponsorluk desteğiyle ile yenilendi.

Eczacılık Tarihi Müzesi yenilenme çalışmaları sürüyor. Müze’den görüntüleri NTV Haber‘de buradan izleyebilirsiniz. Ayrıca Müze’yi sanal tur aracılığıyla buradan da ziyaret etmeniz mümkün.

Eczacılık tarihi müzeleri ilgili daha detaylı bilgi için, Prof. Dr. Afife Mat‘ın Eylül 2007’de Sevilya, İspanya’da gerçekleştirilen 38. Eczacılık Tarihi Kongresi’nde sunduğu Türkiye’deki Eczacılık Tarihi Müzeleri başlıklı bildirisini buradan okuyabilirsiniz.

Görseller: İ. Ü. Eczacılık Fakültesi 

Hakkında MMKD

Türkiye'de müzecilik platformu // bilgi@mmkd.org.tr

Yanıt ver

E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.İşaretli alanları doldurmak zorunludur *

*

Yukarıya çık