Google+

Uluslararası Kadın Müzeleri Konferansı’nın kayıtları başladı

Kadın Müzesi: Toplumsal Bellek Merkezi ve Kapsayıcı Mekan Uluslararası Kadın Müzeleri Konferansı’nın kayıtları başladı.

Kadın Müzesi: Toplumsal Bellek Merkezi ve Kapsayıcı Mekan – Uluslararası Kadın Müzeleri Konferansı, İstanbul Kadın Müzesi ve İstanbul Bilgi Üniversitesi, İletişim Fakültesi ortak çalışmasıyla 20 – 22 Ekim 2016 tarihleri arasında  İstanbul’da düzenleniyor.

Konferansta,  kadın müzelerinin  21. yüzyılda toplumsal  değişimdeki  yol açıcı etkileri kadın müzesi müdürleri, küratörler, sanatçılar, akademisyenler,  aktivistler ve kadın örgütlerinin katılımıyla tartışılacak:

· Yerel kadın potansiyelini müzenin sosyo- kültürel etkinliklerine entegre eden kadın müzeleri, bulundukları küçük yerleşim birimlerindeki kadın yaşamlarında yeni alanlar açılmasında rol oynuyorlar.

· Küresel çalışma stratejileri geliştiren kadın müzeleri, kadın yaşamlarındaki varoluşsal ortak meseleler temelinde, coğrafi anlamda uzak olan kadınları politik eyleme davet eden projeleriyle, kadınların birbiriyle yakın temasını sağlıyorlar.

· Toplumsal barışın tesisi bağlamında çalışan kadın müzeleri ise geçmişi, günümüzde sorumluluk almak için hatırlıyorlar.

Screen Shot 2016-08-25 at 11.33.33

Danimarka, Japonya,  Avusturya, İtalya, Türkiye ve İsveç’ten birer kadın müzesi,  Almanya ve Amerika Birleşik Devletleri’nden ikişer kadın müzesi, küratörleri ve yöneticileriyle temsil edilecekler. Kadın müzelerinin  düşünce ve eylem alanı yaratan çalışma stratejilerinin  tartışılacağı oturumlarda, toplumun   dışlanan birey ya da topluluklarının  kültürel temsile nasıl dahil edildiği, görmezden gelinenlerin kültürel katılımı ve görünürlülüğünün  nasıl sağlandığı örneklenecek. SALT Galata evsahipliğinde yapılacak konferansta sunumlar,  paneller ve atölye çalışmalarına ek olarak,  konferans mekânındaki fuayede  katılımcı müzelerin çalışmalarını tanıtan filmler de gösterilecek.

Feminist kadın çalışmaları ve feminist tarih araştırmalarının,  kadın bakış açısıyla tarihi ve kadın tarihini tanımlanması, kadın müzelerine giden yolu açtı. Kadın tarihini görünmez yapan ve kadını müzede obje olarak sunan geleneksel müzecilik anlayışına karşı alternatifler  üreten kadınların, müzelerde kadınları görünür kılma çalışmaları 1980’lerde başladı. Dünyada “kadın müzesi” tanımı ilk kez  Bonn’da 1981 yılında açılan Frauenmuseum tarafından  kullanıldı. 2016 yılı itibariyle etnolojik, arkeolojik, tarihsel, siyasal içerikli veya sanat ve kadın konusunda çalışan tüm kıtalara yayılmış 70’den fazla kadın müzesi bulunuyor. Kadın müzeleri, bünyelerinde yürüttükleri araştırmalarıyla ve yorumlarıyla  geçmiş ve şimdi arasındaki ilişkiye işaret ederken, siyasi, ekonomik ve kültürel faktörlerin kadınların günlük yaşamları üzerindeki etkilerini vurguluyor, toplumu bilinçlendiriyor, hafızayı şekillendiyor,  kadınlara ve kız çocuklarına rol modelleri öneriyor, kadın tarihini gündemde tutuyor, günümüz kadın yaşamını görünür kılıyor ve toplumsal  cinsiyet eşitliği tartışmalarını müzelere taşıyor.

Program kitapçığına buradan ulaşabilirsiniz.

https://inklusionvekadinmuzeleri.wordpress.com/ adresinden konferans blogunu takip edebilirsiniz.

Katılım ücretsizdir.

Konferans Blog’undaki form doldurularak 1 Ekim 2016 tarihine kadar kayıt yapılması gereklidir.

 

 

Kaynak: Konferans Basın Bülteni

Hakkında MMKD

Türkiye'de müzecilik platformu // bilgi@mmkd.org.tr

Yanıt ver

E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.İşaretli alanları doldurmak zorunludur *

*

Yukarıya çık